Fırın, Fırın buluşu,Fırın ne zaman bulundu,Fırını kim buldu, Fırını kim icat etti, Fırının bulunuşu, Fırının icadı,Fırının mucidi

Fırın, Fırın buluşu,Fırın ne zaman bulundu,Fırını kim buldu, Fırını kim icat etti, Fırının bulunuşu, Fırının icadı,Fırının mucidi

Fırın’ı Kim Buldu?
Herkezin evinde olan ve yemek pişirme amacıyla kullandığımız Fırınlar günümüzden 120 yıl kadar önce 1889‘da icat edilmiştir. İlk elektri fırını kimin icat ettiği ise bilinmemektedir. 1889‘da üretilen bu fırın aynı yıl İsviçre Samedan‘da bulunan Hotel Bernina‘da kullanılmış ve bu fırın The Electrician dergisinde Ağustos ayı sayısında yapılan bir haber ile duyurulmuştur.

Yayınlanan habere göre ise elektrikli fırının her tür pişirme ve kızartma işlemini en iyi derecede yaptığı anlatılmış ve insanlara tanıtılmıştır, zaman içinde de fırın günümüzdeki haline getirilmiştir. Bu fırın New York’da yayınlanan bir başka dergide, The Electrical Engineer, şöyle anlatılmıştır; ” Kızarma bölümü 45 cm uzunluğunda, 35 cm yüksekliğinde ve 30 cm derinliğindedir. İç kısımları, asbest ve parlak teneke yardımıyla kaplanmış ve içinde iki adet demir raf bulunmaktadır. Alt ve üst zemininde ısıtıcı bulunmaktadır. Bu sayede fırın içerisinde iki farklı ısı elde edilebilmektedir. Kapıya konan küçük bir pencere yardımıyla da içeride pişirilen yemeği gözlemleyebilirsiniz. 110 voltta çalışmakta olan bu fırın 12 ila 15 dakika içerisinde 250 derece ısıya ulaşabilmektedir. Isı yükseldiğinde ise akımı keserek pişirmeye devam edebilirsiniz.

Ayrıca ticari satış için üretilen ilk fırın ise 1891 yılında ABD Minnesota eyaletinde St. Paul kentinde Carpenter Electric Heating Manifaturing Co. isimli şirket tarafından üretilmiş ve satışa sunulmuştur.