Film, kelimesi başlarda hareketli resimlerin kayıt edilmesi ve gösterilmesi için kullanılmış bir terimdi. Gelişen teknoloji ile birlikte Film teriminin anlamı genişlemiş ve Sinema, Gümüş Ekran tarzı terimler manasında da kullanılmaya başlanmıştır. Filmler prensipte insanların ve objelerin kameralar yardımı ile kaydedilmesi ya da animasyon tarzında bilgisayarda oluşturulması ile yapılmaktadır.

İlk filmlerin varlığı 1860’lı yıllara kadar uzanmaktadır. O yıllarda filmler iki boyutlu imajları hareketli olarak gösterebilen mekanizmalar ile gösterilmekteydi. Bu mekanizmalarda da zoetrope ve praxinoscope denilen optik aygıtlar kullanılırdı. Günümüzde fotoğrafçılık alanında halen kullanılmakta olan selüloid filmin geliştirilmesi ile film tarihinde bir devrim yaşanmış ve kameralar ile çekilen nesnelerin gerçek zamanlı hareketlerini yakalayabilmeleri mümkünleştirilmiştir. Mekanizmaların ilk zamanlarında izleyiciler günümüzdeki gibi beyaz perdeden film izleyemiyorlardı, o zamanlar özel bir aygıtın içine bakarak filmler izlenebiliyordu. 1880’lerde kameralarda ki gelişmeler ile günümüzde ki gibi filmler kayıt edilerek, perde üzerine yansıtılabilir hale gelmişlerdir. Bu tekniğe ise “Motion Pictures” denilmiştir.

Sinema tarihin ilk öykülü filmi Georges Melies isimli Fransız film yönetmeni tarafından 1902 yılında çekilen Le Voyage dans la Lune (Aya Seyahat) olmuştur. Bu filmden sonra 20. YY başlarında öykülü film alanında gelişmeler başlamış, kamera hareketleri daha etkileyici bir hale getirilmiştir. 1920’li yıllarda ise sessiz filmlerin daha çekici olabilmesi için müzik listeleri oluşturulmuştur.

ilk film videosu

YouTube Preview Image

ilk çizgi film

YouTube Preview Image
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn