Emniyet Kemeri,Emniyet Kemerini buluşu,Emniyet Kemeri ne zaman bulundu,Emniyet Kemerini kim buldu, Emniyet Kemerini kim icat etti, Emniyet Kemerini bulunuşu, Emniyet Kemerini icadı,Emniyet Kemerini mucidi

Emniyet Kemeri,Emniyet Kemerini buluşu,Emniyet Kemeri ne zaman bulundu,Emniyet Kemerini kim buldu, Emniyet Kemerini kim icat etti, Emniyet Kemerini bulunuşu, Emniyet Kemerini icadı,Emniyet Kemerini mucidi

Emniyet Kemeri’ni Kim Buldu?
Hayata Bağlar” sloganı ile artık daha da sık kullanılan ve kullanılması gereken emniyet kemeri, ulaşım araçlarında yolcuların güvenliğini sağlamak amaçlı kurulmuş bir düzenektir. Emniyet Kemeri, ulaşım esnasında can güvenliğimizi sağlamak için otomotiv üreticileri tarafından araçlara konulmaktadır ve ülkemizce kanunlar gereği takılmaması suç teşkil etmektedir.

Emniyet Kemeri tarih sayfalarında şöyle yer edinmiştir; 1903 yılında Gustave Liebau isimli mucid Emniyet Kemerini icat etmiştir. Günümüzde kullanılan ve en güvenli emniyet kemeri olduğu kabul edilen 3 noktalı emniyet kemerlerini ise 1959’da İsveç’li Volvo firması icat etmiştir.

1930’lu yıllarda bir çok doktor araba üreticisine arabalarına emniyet kemeri için baskı yapmıştır. 1953’de Colorado’da 1955’de de Kaliforniya’da emniyet kemerinin takılması mecburi hale gelmiştir. 1950’li yıllarda bir çok otomobil üreticisi yavaş yavaş emniyet kemerlerini arabalarında isteğe bağlı veya standart olarak sunmaya başladı. 1962 yılına gelindiğinde ise altı Amerikan eyaleti emniyet kemerini ön koltularda zorunlu kıldı, aynı yıl otomobil üreticileride artık emniyet kemerini standart donanım olarak sunmaya başladılar.

1964 yılında ise Amerikan eyaletlerinin yarısı emniyet kemerini zorunlu hale getirirken, arabalarda emniyet kemerini standart olarak sunan üreticilerin sayısı da artmaya devam etti. 1965 yılında ABD Ticaret Bakanlığı ilk kez emniyet kemeri standartlarını yayınladı.  1967 yılına gelindiğinde ise arka koltuklar için de standart haline gelen emniyet kemerleri konusunda ülkemizde ilk çalışma 1986’da ön koltuklar için uygulama getirilmiş, 1992’de bu uygulama zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca 1995’de de ülkemizde arka koltuklarda emniyet kemeri uygulaması başlatılmıştır.

emniyet-kemeriYouTube Preview Image