e-postanın bulunuşu hakkında bilgi

e-posta, e-posta buluşu, e-posta ne zaman bulundu, e-postayı kim buldu, e-postayı kim icat etti, e-postanin bulunuşu, e-postanin icadı, e-postanin mucidi, e-mail

E-Posta’yı Kim Buldu?
Günümüzde haberleşme alanında sıklıkla kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran önemli buluşlardan olan ve iletişim tarihinde adeta bir devrim olarak nitelendirilen e-posta günümüzden 41 yıl önce bulundu. Ray Tomlinson isimli MIT mezunu olan mühendisin geliştirdiği e-posta, e-mail bugün internetin artık dahada yaygın hale gelmesi ve hayatımızın önemli bir parçası olmasının ardından daha da önemli ve dahada kullanışlı bir hale geldi. “E-mail’in Babası” olarak tanımlanan Amerikalı mühendis Ray Tomlinson 41 yıl önce ilk e-mail’i Cambridge’de gönderdi. Ray Tomlinson ilk mesajda ne yazdığını ise malesef hatırlamıyor. E-mail adreslerimizin ayrılmaz parçası olan “@” işaretinin e-postalarda kullanımınıda yine Ray Tomlinson başlatmıştır.

İlk mail programı günümüzde kullandığımız ve binbir çeşit özelliklerle donatılmış programlardan çok farklıydı. 200 satırlık bir koddan oluşan ilk e-posta programı günümüz programlarının atası kabul edilmektedir. Tomlinson ilk mesajdan yıllar sonra şunları söylemişti; “Programı test etmek için bir makineden diğerine bir mesaj gönderdim. Sanırım mesajda QWERTYIOP ya da ona benzer bir şey yazıyordu.”Tomlinson ayrıca “e-mail programından önce de bilgisayarlar arası dosya transferi sağlayan programların olduğunu fakat çok yetersiz olduğunu” da söylemişti. Tomlinson, e-mail’i keşfettikten 30 gün sonra kutlama yaptığında bir çok teşekkür mesajı almıştı, ayrıca da birkaç tanede eleştiri e-mail almıştı. Ülkemize ise e-posta sistemi 1993 yılında TÜRKEP 5.000 kişiye hizmet verdiği sistem ile başlamıştır.