doğalgazın bulunuşu hakkında bilgi

doğalgaz, doğalgaz buluşu, doğalgaz ne zaman bulundu, doğalgazın bulunuşu, doğalgazın icadı, doğalgazın mucidi, doğalgazı kim buldu, doğalgazı kim icat etti

Doğal Gazı Kim Buldu?
M.ö. 900’lü yıllarda Çinliler tarafından kullanıldığı rivayet edilmektedir. Doğalgazı taşıma, stoklama gibi işlemler ise 1970 senesinde İngiltere’de yapıldı.
Doğalgaz yerkürede bulunan fosillerin oluşturduğu yanma özelliği olan bir gaz karışımıdır. Bir nevi petroldür. Petrolden sonra gelen en önemli yakıt türüdür.  Doğalgaz;  %70, Metan gazı (CH4) diye adlandırılan hidrokarbon içerir. Geri kalan kısmı ise; etan (C2H6), propan(C3H8), bütan (C4H10) gazlarını içerir. İçeriğinde bir miktarda karbondioksit (CO2), azot (N2), helyum(He) ve hidrojen sülfür (H2S) de bulunur.

Doğalgazın içerdiği bileşenler petrolde de mevcuttur.  Doğalgaz buluşu petrol çıkartılırken gün yüzüne çıkmıştır. Fakat değersiz bir şey diye umursanmamıştır.  Bu gün ise doğalgaz bir hayli değerli, stratejik öneme sahip bir yakıt.

Antartika kıtası hariç bütün kıtalarda doğalgaz üretimi yapılmaktadır. En fazla doğalgaz çıkartan kuruluş Bağımsız Devletler Topluluğu’dur. Amerika Birleşik Devletleri, İran, Hollanda, Azerbaycan Doğalgaz buluşunu rezerve eden ülkelerin başında gelmektedir. Nitekim bizim ülkemiz de Doğalgaz ihtiyacının büyük bir kısmını İran’dan temin etmektedir.

Doğalgaz buluşunu kayıpsız ve hızlıca bir şekilde nakletmek için boru hattı sistemi uygulanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir kısmı. Dünya Savaşı esnasında döşenmiş 3 milyon km uzunluğunda bir boru hattı mevcuttur. Doğalgaz buluşu LNG tanklarıyla da sevk edilebilmektedir. Sıvılaştırılmış doğalgazın, yani LNG’nin taşınırken yüksek basınçta ve düşük ısıda tutulması gerekiyor. Bu şartlar ise LNG tanlarının maliyetini oldukça arttırıyor. Bu yüzden doğalgaz buluşu boru hatlarıyla sevk ediliyor.

YouTube Preview Image