dna'nın bulunuşu hakkında bilgi

dna, dna buluşu, dna ne zaman bulundu, dna’yı kim buldu, dna’yı kim icat etti, dna’nın bulunuşu, dna’nın icadı, dna’nın mucidi

Dna’yı Kim Buldu?
DNA, bilindiği üzere günümüzde insanların en büyük niteliklerini kapsayan bir terimdir. Bu terimin bilim literatürüne ilk giriş tarihi 1869 yılı olarak bilinmektedir. O dönemden beri bilim adamları, çeşitli incelemeler ile DNA kısmının ne işe yaradığını çözmek için çeşitli araştırmalar yapmışlardır ancak net bir sonuca varılamamıştır. 1950 yılı geldiğinde DNA ile ilgili en profesyonel çalışmalar yapılmaya başlandı. Linus Pauling, bu dönemde DNA’yı ilk olarak tanımlayan bilim adamı olarak tarihte kendine yer bulmayı başardı.

DNA yapısını ilk olarak anlamlandırmayı başaran Pauling, diğer bilim adamlarının da bu konu üzerinde fazlası ile durması ile birlikte DNA yapılarını incelemeye koyuldu. DNA yapısının incelenmesi sürecinde dünyada ki birçok bilim adamı, Linus Pauling isimli bilim adamına yardım ettiler. İlk olarak bu şekilde ortaya atılan ve araştırmalara başlanan DNA sistemlerinin asıl babaları ise Watson ve Crick adında iki bilim adamıdır. Bu kişiler, DNA yapısını baştan aşağı soru ve cevap şeklinde inceleyerek tüm işlevselliği kanıtlamayı ve bugün ki açıklamasını yapmayı başarmışlardır. DNA konusunda bilinmeyen tüm özelliklerin ortaya çıkarılışı, kuşkusuz ki bu iki bilim adamına mal edilmişti. Ancak yapılan bu araştırmalar sonucu elde ettikleri sonuçlar, rakip bilim adamlarının da ortaya attıkları tezler sonucunda gerçekleşmiştir. Bu gelişmeler sonucunda Nobel ödülü almaya hak kazanan bu iki bilim adamının arasına Wilkins’de katıldı ve bu üçlü arasında ödül paylaştırıldı.

DNA moleküllerinin kısa zaman içerisinde insan fizyolojisini tamamen değiştirebileceği ve insan klonlama konusunda çok büyük gelişmelerin yaşanağı dönemde etken bir rol oynaması beklenmektedir. İnsanların DNA yapısı, hala tam olarak çözülebilmiş değildir. Bu yapı çözüldüğünde, çare bulunamayacak hiçbir hastalık kalmayacak. Bilim adamları, bu konuda hemfikir görüş bildiriyorlar.

YouTube Preview Image