ilk disel motor hakıkında bilgi

dizel motor, dizel motor buluşu, dizel motorlar ne zaman bulundu, dizel motorların bulunuşu, dizel motorlar icadı, dizel motorların mucidi, dizel motorları kim buldu, dizel motorlar kim icat etti

Dizel Motorları Kim Buldu?
Dizel motor, orjinal ismiyle diesel motor içten yanmalı bir motor tipidir. Ekonomisini düşünen tüketicilerin ilk tercihi arasında olan dizel motorları tanımlayacak olursak oksijenli bir gazın ki bu genellikle hava olur, sıkıştırılıp yüksek basınca ve sıcaklığa ulaşması ve silindirler içine püskürtülen dizel yakıtın alev alarak yanıp, patlaması şeklinde çalışmaktadır. Bu yüzden benzinli motorlarda ateşleme için ihtiyaç duyulan bujilere ve karbüratöre ihtiyaç yoktur.

“Dizel motor buluşunun” mucidi Alman bir Mühendis olan Rudolf Diesel’dir, motorada kendi soy ismini vermiştir. Dizel çevirimi olarak bilinen süreçte 1892’de “dizel motoru bulan” Rudolf Diesel 1893‘de de dizel motorun patentini almıştır. Dizel motorun icad hikayesi ise farklı şekilde gelişmiştir. 19 YY. sonlarında geniş kömür yataklarına sahip olan Almanya’nın petrole olan bağımlılığını azaltmak isteyen Diesel kömüre çalışabilecek bir motor icat etmek istemiş fakat kömür tozunun yanması sonucu ortaya çıkan aşırı miktardaki kül ve duman büyük sorunlar çıkarmıştır. Bu yüzden Rudolf Diesel farklı yakıt arayışlarına yönelmiştir. 1900 yılına gelindiğinde Dünya Fuarı’nda motorunu sunan Rudolf Diesel nitekim istediği yakıtı bulmuştur, sunumus sırasında motorunu yer fıstığı yağı yani günümüzde Biodizel diye tabir edilen yakıt ile çalıştırmıştır.

YouTube Preview Image