Dart, Dart’ın buluşu, Dart ne zaman bulundu, Dart’ı kim buldu, Dart’ı kim icat etti,Dart’ın bulunuşu, Dart’ın icadı, Dart’ın mucidi

Dart, Dart’ın buluşu, Dart ne zaman bulundu, Dart’ı kim buldu, Dart’ı kim icat etti,Dart’ın bulunuşu, Dart’ın icadı, Dart’ın mucidi

Dart’ı Kim Buldu?
Dart, Türk Dil Kurumu’nun önerisine göre ise oklama sporu ya da oyunu, iç içe farklı renklerden oluşan halkalardan oluşturulmuş bir hedefe, önceden belirlenen bir uzaklıktan küçük okların elle atılarak, en yüksek puanı toplama amacı olan bir oyun ya da spordur. Dart sporu Orta Çağ sıralarında İngilizler tarafından bulunmuştur. Dart‘ın o zaman için amacı ise okçuların eğitilmesi olmuştur.

Dart oyununda dart oklarının hedefe daha iyi gidebilmesi için arkasına tüy veya aparey diğer adıyla flight denen aparat takılır. Dart okları standart olarak 16 cm uzunluğundadır. Nişan alınacak olan hedef tahtası ise 45 cm çapındadır. Nişan tahtası üzerinde 1’den 20’ye kadar değerler yazılıdır ve tahta da buna uygun olarak 20 bölüme ayrılmıştır. Dart tahtası, alınacak olan puanları belirleyen iç içe dizilmiş altı adet değişik çaplarda halkalardan oluşmaktadır ve 20 bölümü bu halkalar kesmektedir. Dart tahtasının en iç kısmında yani merkezinde 50 puan değerinde BullEye denilen halka bulunur, bu halkayı 25 puanlık bir başka halka sarar. Diğer halkalar ise, geniş tekil atış halkası, dar üçlü atış halkası, diğer geniş tekil atış halkası ve en dışta hepsini saran çiftli atış halkası bulunur.

Dart’ın çoğunlukla hedef skorlara göre belirlenen oyun çeşitleri vardır, örnek vermek gerekirse 301, 501, 701 gibi ayrıca Cricket, High Score, Shangai, Split Score, Rapid Score ve 301 Elimination türleri de vardır.

YouTube Preview Image