Incelemeler esnasında mısır tarihinin başlangıç noktalarına kadar erişen üç antik kabir keşfeden arkelogolar, daha heybetli bir yapının ilk izlerini yakalamış olabilir.

Muhakkak aralıklarla keşif haberlerini aldığımız Mısır’ın, antik hazineleri yer yüzüne çıkmaya devam ediyor. Darı tarihini için son dönemlerin en önemlilerinden birisi olarak gösterilen son keşifte ortaya meydana çıkan üç mezarın Ptolemaik Dönem‘den olduğu ve her birinin iki bin yıldan daha eki olduğu açıklama ediliyor. Mısır Eski Eser Bakanlığı göre,Kahire’nin yaklaşık 200 kilometre güneyinde yer alan Samalut sınırları içerisindeki El-Kamin El-Sahrawi bölgesinde bulunduğu açıklanan taş mezarların, bölgede var olan olası bir şehir ya da daha büyük bir mezarlığın birincil sinyallerini içeriyor olarabilir.


Arkeologların yayınladığı birincil bilgiler doğrultusunda, milattan önce 525 ile 404 yılları arasını kapsayan 27. Hanedanlık dönemine ait olduğu söylenen mezarların, Darı’ın Pers Ahameniş İmparatorluğu’nun bir vilayeti olduğu dönemle birlikte Greko-Romen hakimiyetinin olduğu dönemleri de içerisine aldığı açıklandı. Bulguları tamamlanan birincil iki mezar bölümleriyle ilgili detaylara bakıldığında dönemlerle ilgili önemli bilgilere ulaşılıyor. İçerisinde çocuk yaşta iskeletlerin de bulunduğu mezarlarda bambaşka yaşlarda kadın ve erkeklerin bulunması da, bölgenin bir büyük kasaba mezarlığı niteliğini taşıdı ihtimallerini yükseltiyor. Üçte ikilik kısmı geride bırakılan kazı çalışamalarının son bölümü hemen şimdi bitmiş değil.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın