daktilo , daktilo buluşu, daktilo ne zaman bulundu, daktilonun bulunuşu, daktilonun icadı, daktilonun mucidi, daktiloyu kim buldu, daktiloyu kim icat etti, Emil Berliner, Elektrikli Daktilo, Thomas Edison, Christopher Latham Sholes, Tipograf, William Austin Burt

Daktilo’yu Kim Buldu ?
Daktilo, üzerinde bulunan klavye sayesinde hareket ettirilen harfleri mürekkep ile kağıda basarak yazabilen bir yazım makinesidir. İlk daktilo Teroitli William Austin Burt tarafından yapılmıştır. O zaman için bu alete Tipograf ismi verilmişti fakat elden daha yavaş yazmaktaydı. Tipograftan sonraki denemelerde pek başarılı olamamıştır.

Tipografdan 40 yıl sonra Christopher Latham Sholes gerçek anlamda ilk pratik daktiloyu üretmeyi başarmıştır. Ünlü daktilo markası olan Remington ise 1878‘de yaptığı daktilosunu bir dikiş makinesi üzerine yerleştirmiş, daktilo şaryosunu pedal yardımıyla döndürmüştür. Ayrıca büyük ve pahalı olması piyasaya sürülmesine engel olmuştur. Remington’un yanı sıra Royal Smith, İtalyan Underwood – Olivetti, Alman Olympia, Adler ve Triumph, İsveçli Facit firmalarıda daktilonun geliştirilmesi için çalışmış, daktilodaki kusurları yavaş yavaş gidermişlerdir ve sonunda bugünkü daktiloya benzer makineler yapabilmişlerdir.

Thomas Edison, Sholes’in makinesini incelemiş ve elektrik yardımıyla çalışabileceğini söyleyerek üzerinde çalışmıştır. 1872 yılına gelindiğinde ise daktilo çubuğunun elektromıknatısla hareketini sağlamış ve bunu elektrikli daktilo makinesi olarak tescil ettirerek patentini almıştır. Daktilo üzerinde çeşitli denemeler yapılmaya devam edilmiş, yapılan çalışmalar sonucunda ise 1930‘da seri üretime geçilmiş ve elektrikli daktiloların satışına başlanmıştır. Eletrikli daktilo piyasada tutulmuş ve seri iş yapmasından dolayı çok tercih edilmiştir.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image