Çorap, Çorap buluşu, Çorap ne zaman bulundu, Çorabı kim buldu, Çorabı kim icat etti, Çorabım bulunuşu, Çorabın icadı, Çorabın mucidi

Çorap, Çorap buluşu, Çorap ne zaman bulundu, Çorabı kim buldu, Çorabı kim icat etti, Çorabım bulunuşu, Çorabın icadı, Çorabın mucidi

Çorap’ı Kim Buldu?
Çorap, bir çok deyime söz konusu olan ve ayağı sıcak tutarak, onu koruyan ayağa giymek için örülen bir tip giysidir. Çorap sözcüğü Farsça kökenlidir, Farsça’da gorab olan kelime buradan Arapçaya curab olarak buradan da Türkçeye Çorap olarak geçmiştir. Bizim dilimizden de Balkan dilllerine geçmiştir.

Çorap, eski zamanlardan beri kullanılmaktadır öyle ki Eski Yunanlıların giydiği skyhos ismi verilen ayağa dolanan postlardan yapılan ayakkabılar, Romalılar zamanında, Britanya’nın fethi sırasında çizme içine giyilerek ayakları koruması sağlanmış ve bu yöntem Anglosaksonlarcada benimsenmiştir.

Uzun çoraplar ise güney Avrupa’da kadınlarca giyilen bir çorap tipi olmuş ve kadın işi olarak nitelendirilmiştir. Katolik Kilisesi ise diz üstüne çıkan beyaz ketenden çorapları papaz tören kıyafetleri arasına sokmuştur. 14. YY’a gelindiğinde ise çoraplar ve pantolonlar birarada giyilmeye başlamıştır. El örgüsü olan çoraplar ise günümüzdeki haline ilk kez 17. YY’da gelmiştir.

1920’lerde ise kadınların etek boylarının kısalması ile birlikte altına giyilen çoraplar görünür hale gelmiştir. 1930’lara kadar şeffaf ipek veya sunu ipek çoraplar üretilmiş bu tarihten sonrasında ise naylon çorap üretimine başlanmıştır. Kadın giyiminin popülaritesi altına giren çoraplar 1960’lara kadar bu imajını korumuş, 1960 sonrasında ise tahtını külotlu çoraplara kaptırmıştır. İlk külotlu çorap ise 1959’da Allen Gant Senior tarafından üretilmiştir.