images (1)

Duvar Saati, Duvar Saati’nin buluşu, Duvar Saati ne zaman bulundu, Duvar Saati’ni kim Saati’nin mucidi buldu, Duvar Saati’ni kim icat etti Duvar Saati’nin bulunuşu Duvar Saati’nin icadı, Duvar

Compact Disk – CD’yi Kim Buldu?
Günümüzün en çok kullanılan gereçlerinden biri de CD yani Compact Disklerdir. CD’ler 1,2 mm kalınlığında ve yaklaşık 15 – 20 gram ağırlığında, polikarbonat plastikten yapılmış ve dijital veri depolamaya yarayan araçlardır.

CD’ler içten dışarı doğru merkezi delik 15 mm, ilk geçiş bölümü, sıkma alanı, ikinci geçiş bölümü yani ayna grubu, veri alanı ve çerçeveden oluşmaktadır. İçerisindeki 25 – 58 mm alan program alanını kapsamaktadır. Türkçesi Yoğun Disk olan Compact Disk’ler Philips ve Sony ortaklığı ile geliştirimiş ve sayısal optik veri depolamaya yarayan ortamlardır. İlk Compact Disk 1982 yılında Sony şirketinde çalışan Norio Ogha tarafından icat edilmiştir.

Standart Compact Diskler 120 mm çapına sahipken, mini compact diskler ise 60 ila 80 mm çapına sahiptirler. Standard compact diskler 700 mb’lık veriyi ya da 80 dakikaya kadar sıkıştırılmamış sesleri saklayabilirler. Mini compact diskler ise 24 dakikaya kadar ses verilerini saklayabilmektedirler. CD okumaya yarayan CD-ROM’lar ve CD’ler bilgisayar sektöründe en çok kullanılan ve en çok yaygın olan teknolojilerden olmuşlardır. 2004 yılında, dünya çapında CD satışları 30 milyar adeti bulurken 3 sene sonra 2007’de bu rakam 200 milyar adete ulaşmıştır.

YouTube Preview Image