images (2)

Çaydanlık, Çaydanlık buluşu, Çaydanlık ne zaman bulundu, Çaydanlığı kim buldu, Çaydanlığı kim icat etti, Çaydanlıkğın bulunuşu, Çaydanlığın icadı, Çaydanlığın mucidi

Çaydanlık’ı Kim Buldu?
Ülkecek tiryaki olduğumuz içeceklerden olan çayı hazırlamada kullanılan Çaydanlıklar, genellikle iki parçalı ve metal malzemeden üretilirler, bazen ise demliği porselen olabilmektedir. Çaydalıklar ilk zamanlarında tek parça olarak kullanılırlardı. Süreç içerisinde doğan ihtiyaçlardan dolayı alt kısmı daha büyük olacak şekilde iki parçalı bugünkü haline getirilmiştir.

Çaydanlıkta her iki parçanın da ağzını örtecek kapaklar bulunmaktadır ve servis yapılırken de el ile bardak arasındaki en uygun açıyı sağlayabilmek için dar ağızlı bir ibrik bulunmaktadır. Çaydanlık binlerce yıllık bir kültüre sahiptir, ilk çaydanlıklar ise Çin‘de üretilmiştir. Çin kültüründe önemli bir yere sahip olan çaydan dolayı üretilen ilk çaydanlıklar bronz ve diğer metallerden yapılmıştır ve seramik güğüm ile şarap kaplarından yapımında ilham alınmıştır.

Günümüze kadar ulaşan en eski çaydanlık bugün Çin’de Flagstaff House Museum of Teaware müzesindedir. bu çaydanlığın 1513’de Yixing kilinden Gongchun tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Çay ise 17. YY’da Çin’den Avrupa’ya lüks tüketim malzemesi olarak ihraç edilmiş, yanında da porselenden yapılma çaydanlıklar ihraç edilmiştir. İhraç edilen çaydanlıklar ise genellikle mavi ve beyaz sırlı olmuşlardır. Demlikler ise başlarda sadece çay demlemek için yapılan porselen kablar olsada zamanla çaydanlığın bir parçası haline gelmişler ve çaydanlık ile eşanlamlı olarak kullanılmaya başlamışlardır.