çamaşır makinesinin bulunuşu bilgisi

çamaşır makinesi, çamaşır makinesinin bulunuşu, çamaşır makinesi buluşu, çamaşır makinesini kim buldu, çamaşır makinesi ne zaman bulundu, çamaşır makinesinin icadı, çamaşır makinesinin mucidi, çamaşır makinesinin icadı, çamaşır makinesini kim icat etti

Çamaşır Makinesini Kim Buldu?
1791 yılında Ferguson Hardie adındaki İngiliz merdane koluyla çalışan ve insan gücün çok fazla kullanıldığı merdaneli bir sistem geliştirdi.

1858 yılında Hamilton E. Smith dünyanın ilk mekanik çamaşır makinesinin patentini almıştır. Çamaşır makineleri ilk başlarda tekne içinde dönen çarklardan oluşuyordu. Yandaki kol çevrildiğinde teknenin içindeki çarklar dönerek çamaşırların kirini akıtmayı sağlıyordu. Bu makinelerin kullanımı çok zordu.

Ala Fischer, 1906 yılında çamaşır makinesini icat etti. Makinenin içine yatay olarak bir tambur yerleştirildi. Bu tambur kirli çamaşırların koyduğu yerdir. Elektrik yardımıyla dönen tambur dönerek içindeki çamaşırlar suyla temas ederek temizleniyordu.

İngiliz firması karıştırıcıyı teknenin içine yerleştirerek karıştırıcının çamaşırlara değmeden yıkanmasını sağlayan bir sistem geliştirmiştir.

Kurutucu çamaşır makinesi 1924 yılında üretilmeye başlandı. Çamaşır makinelerinin gelişmesi hızla ilerleyerek günümüze kadar geldi.

Türkiye’de 1950 yıllarında çamaşır makinesine talep artmış, 1959 yılında Arçelik üretime başlamıştır. Bunun ardından Profilo üretime geçmiştir. Türkiye’deki rekor satış 1979 yılında 313 bin çamaşır makinesi satışı ile sağlanmıştır.

Modern teknolojinin öncesinde çamaşır yıkamak hiç de sanıldığı kadar kolay, sıradan bir iş değildi. Çamaşır yıkamak, en az iki günlük, uzun bir uğraş gerektiriyordu.

Çamaşır makineleri sayesinde dere kenarlarında eşya tokmaklamaktan kurtulmuş ve sadece birkaç dakikada çamaşır yıkar duruma geldik. Artık çamaşırları kir ve lekelerden arındırmak için el gücüne gerek yok. Bunu bizim yerimize çamaşır makineleri ve üretilen yumuşatıcılar, leke çıkarıcılar yapmaktadır.