çakmağın bulunuşu hakkında bilgi

çakmak, çakmak buluşu, çakmak ne zaman bulundu, çakmağın bulunuşu, çakmağın icadı, çakmağın mucidi, çakmağı kim buldu, çakmağı kim icat etti

Çakmağı Kim Buldu?
Kibritin icadından evvel ateş çıkartan metallere çakmak denilirdi. Tüfeklerde barutu ateşlemek için kullanılan sisteme de çakmak denilirdi. Çakmak çakıldıktan sonra ateş yanması için kav adı verilen ağaç kabukları kullanılırdı. Kav ortaya konulur iki ele alınan çakmak taşları çakılır ve ateşin yanması sağlanırdı.

Zamanla ağaç kabuğundan yapılan kav yerine pamuk fitilden kavlar kullanılmaya başlandı. Çakmak, kav, fitil hammaddesi deri olan bir kesede muhafaza edilirdi. Günümüzde çakmak buluşu en çok sigara yakmak amacıyla kullanılmaktadır. Benzinli daha sonra gazlı ve nihayetinde manyetolu diye tabir edilen çakmaklar bulunmuştur. Çakmak buluşu erkek aksesuarı olarak da kullanılmaktadır.

Sigara çakmağı diye tabir edilen çakmak 1909 senesinde Auermetal çakmak taşının bulunmasıyla gün yüzüne çıkmıştır. Auermetal demir ve magnezyum içeren bir bileşimden oluşur. Bu bileşim Baron Auervon Welabeck tarafından buluslar arasına eklenmiştir.

Günümüz çakmaklarında bir parmak çakmağın çarkını çevirir. Bu hareketle fitil yukarı çıkar ve çıkan kıvılcımla de fitil ateş alır. Gazlı çakmaklarda sistem aynıdır. İkisinin arasında ki tek fark gazlı çakmaklarda bir supap bulunmasıdır. Manyetolu çakmaklar 2 modelden oluşur. Pilli olanlar ve plezo elektrikli olanlar. Pilli olan modelde düşük gerilimli bir pil kondansatörü şarj eder o noktaya basıldığında kondansatör bir yükseltici transformatöre boşalır ve gazın çıkmasıyla çakmağın üzerinde alev meydana gelir. Plezo elektrik olan çakmak buluşunda kıvılcımı ortaya çıkartan elektrik akımı bir kristalin sıkıştırılmasıyla ortaya çıkar, bu sayede gaz ateşlenir.