Buzkıran Gemisi,  Buzkıran Gemisinin buluşu,  Buzkıran Gemisi ne zaman bulundu,  Buzkıran Gemisini kim buldu,  Buzkıran Gemisinin kim icat etti ,  Buzkıran Gemisinin bulunuşu, Buzkıran Gemisinin icadı, Buzkıran Gemisinin mucidi

Buzkıran Gemisi, Buzkıran Gemisinin buluşu, Buzkıran Gemisi ne zaman bulundu, Buzkıran Gemisini kim buldu, Buzkıran Gemisinin kim icat etti , Buzkıran Gemisinin bulunuşu, Buzkıran Gemisinin icadı, Buzkıran Gemisinin mucidi

Buzkıran Gemisi’ni Kim Buldu?
Antartika, Alaska, Kuzey Buz Denizi gibi buzla kaplı bölgelerin araştırılması ve keşfi için ideal olan buzkıran gemileri, deniz ulaşımında geçit açabilmek için özellikle de buz kırması için yapılmış bir gemidir. Buzkıran‘ların ilk örneğini İngiltere’de 19. YY’da Makarov isimli bir Rus amiral çizmiştir. Ermak’ın oluşturduğu buzkıranın özellikleri ise, kullanma koşulları ve geminin buz kırarken zorlandığı koşullardan oluşturulmuştur.

Buzkıran gemilerinin ortak özelliklerinden bahsedecek olursak, gövde sacları, sıradan gemilere göre çok daha kalındır, ıskarmozları ise birbirine daha yakın olacak şekilde tasarlanmıştır. Baş bodoslama noktası sivri ve daha dayanıklıdır. Baş tarafı kaşık biçiminde ve ilelediği esnada buzun üstüne çıkarak ağırlığıyla buzu ezmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca bazı buz kıranlarda baş bodoslaması altında veya yan kısımlarında 2 pervane daha bulunabilmektedir, bu şekilde bu pervaneler buzun altındaki suyu çekerler ve buzun daha kolay kırılmasına olanak sağlarlar.

Günümüzün en büyük buzkıran filoları, İsveç, Rusya ve Finladiya’ya aittir. Ayrıca Lenin Rusya’nın nükleer güçle çalışabilen ilk buzkıranını yapmıştır. Buzkıran gemileri çoğunlukla Kuzey Buz Denizi’nde, Amerika Hudson Körfezi’nde ve Baltık Denizi’nde kullanılmaktadır. Günümüzde tek başına gidebilecek olan buzkıranların icad edimesiyle birlikte Alaska gibi gelişmekte olan bölgelere deniz yolu açılabilmektedir.

YouTube Preview Image