buzdolabı bulunusu hakkında

buzdolabı, buzdolabının bulunuşu, buzdolabı buluşu, buzdolabını kim buldu, buzdolabı ne zaman bulundu, buzdolabının icadı, buzdolabının mucidi, buzdolabının icadı, buzdolabını kim icat etti

Buzdolabını kim buldu?
M.Ö. 1000li yıllarda kar ve buzlar muhafaza edilerek yazın soğutma amacıyla kullanılıyordu. Ticari amaç güden ilk buz satışını 1806 yılında Frederic Tudor yapmıştır. Tudori, 130 tonluk buzu teknesi ile Antil Adaları’na götürmüştür. Tudor o dönemde Buz Kralı olarak tanınıyordu. 3500 dolar kaybeden Tudor vazgeçmeyip 1850 yılında 150.000 tonluk buz kütlesi satışı sağlamıştır. Tabiatın bahşettiği buz ile soğutma 1800’lü yılların sonuna kadar devam etmiştir.

Soğutma bilimi bu buz ile soğutma yöntemini makineleştirme yöntemini tercih ederek çalışmalara başlamışlardır. Mekanik soğutma ile ilgili bilinen ilk örnek 1780 İngiliz Thomas Harris ile John Long’ a aittir. 1834 yılında da Amerikalı Jacop Perkins eter ile çalışan pistonlu çalışan makinenin patentini almıştır. John Gorrie ticari gaye ile çalışan soğutma makinesi yapmış ve “Klima Sistemleri – Soğutma – Ticari buz imali” konularının babası olmuştur.

Uygulama amacıyla ilk kez Doktor James Harrison birayı soğutmak amacıyla mekanik soğutmayı kullanmış ve başarılı olmuştur. Soğutucuda Sülfirik Eter kullanılmıştır.

1861 yılında Dr. Alexander Kirk, kömür ısısı ile çalışan ilk Absorbsiyonlu soğutma cihazını geliştirmiştir. Buz imalinin ticari sahaya girmesi 1800’li yılların sonlarında olmuştur.

Karl Linde ilk elektrikli buzdolabını yapay olarak 1877′de yapmayı başardı.

İlk buzdolabı 1913 yılında evde kullanılmak amacıyla yapılmıştı. Domelre markalı olan bu buzdolabı elektrikle çalışıyordu. Bu buzdolabının gövdesi ahşaptan yapıldı. Soğutucu aygıtı dolabın yarısı kadardı. Soğutucu kısmını dolabın tavanına konmuştu.

Otomatik olarak çalışan buzdolapları 1918 yılında Kelvinatör Company tarafından imal edilmeye başlandı. İlk sene 67 dolap satıldı. 1918 ile 1920 yılları arasında 200 buzdolabı yapılarak satıldı.