bumerang buluşu hakkında bilgi

bumerang, boomerang, bumerang buluşu, bumerang ne zaman bulundu, bumerangı kim buldu, bumerangı kim icat etti, bumerangın bulunuşu, bumerangın icadı, bumerangın mucidi

Bumerangı Kim Buldu?
Bumerang “V” profilinde, Arborjinler, eski Mısır uygarlıkları, Avrupalılar ve Hindistan’ın bazı gölgelerinde silah olarak, Avustralya ve ABD’de spor aracı olarak kullanılan yassı bir kesite sahip eğri sopadır. Arborjinlerin yüzyıllardır vazgeçilmez eşyası olan bumeranglar bu kıtanın sembolü olmuştur. Bu kıtanın keşfedilmesiyle birlikte bumerang tüm dünya tarafından tanınmış hatta çok ilgi görmüştür.

Bumeranglar Avrupalıların ve Amerikalıların yoğun ilgisiyle açık hava sporuna dönüşmüştür. Bumerang meraklıları sayesinde, düzenlenen ulusal ve uluslar arası yarışmalarda alternatif sporlar arasına girmiştir.Doğru atıldığında aerodinamik ve özel yapısı sayesinde geri dönme özelliğine sahiptir. Günümüzde bumeranglar, diğer aletler gibi gelişimden mahrum kalmamışlardır. Bumerangların yeni şekilleri, atış teknikleri ve yapıldıkları yüksek teknolojik malzemeler ile geleneksel bilinen Bumeranglardan oldukça farklılaşmışlardır. Gerek uçuş şekilleri olsun, gerek uçuş süresi, gerek uçuş menzilleri olsun yıllar önceki Bumeranglara göre oldukça gelişmişlerdir.

Günümüz bumeranglarının teknoloji ilerledikçe çıkan değişik modellerini 5 çeşitte sıralayabiliriz. Bunlar; geleneksel bumeranglar, V tipi bumeranglar, çengel tipi bumeranglar, çok kanatlılar ve mta tipi bumeranglar. Bu çeşitlerin işlevlerini kısaca şöyle sıralayabiliriz;

Geleneksel: Bu bumerangı herkes bilir. Kullanılması zordur. Kollar arası açı 100-120 derecedir.
V tipi Bumeranglar: Yarışmalarda kullanılır. Kollar arası açısı 40-90 derecedir.
Çengel tipi Bumeranglar: Uzun mesafelere atış için kullanılır.
Çok kanatlılar: Kısa menzil için tasarlanmıştır. Atması ve tutması kolaydır.3 veya 4 kolludur.
Mta tipi Bumeranglar: Diğerlerine göre hafif ve incedir. Havada çok kalır. Havada uzun kalma yarışmaları için özel üretilmiştir.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image