lokomotifin bulunuşu hakkında bilgi

buharlı lokomotif, buharlı lokomotif buluşu, buharlı lokomotif ne zaman bulundu, buharlı lokomotifi kim buldu, buharlı lokomotifi kim icat etti, buharlı lokomotifin bulunuşu, buharlı lokomotifin icadı, buharlı lokomotifin mucidi


Buharlı Lokomotif’i Kim Buldu?

Hemen hemen 100 yıl boyunca kullanılan Buharlı Lokomotif, buhar gücü ile çalışan bir çeşit lokomotiftir. 19. YY ortalarından 20. YY ortalarına kadar aktif olarak kullanılmıştır. Günümüzden 500 sene önce 1500’lü yıllarda Almanya’da o zaman için lokomotifler yerine vagonları atlar çekmekteydi.1700’lerin başlarında buharlı makinelerin icadından sonra vagon yolalrı demir yollarına dönüştürülmüştür. 1804 yılına gelindiğinde ise İngiltere’de Richard Trevithick ve Andrew Vivian ilk buharlı lokomotifi icad etmiştir.

İlk lokomotif Galler topraklarında demiryolu ölçülerine yakın bir ölçüye sahip Penydarren tramvay hattı üzerinde çalışmıştır. İzleyen yıllarda 1812 yılında Matthew Murray ilk ikiz silindirli buharlı lokomotifi 1812 yılında Middleton Railway isimli vagon yolu işletmecisi için yapmıştır. İngiltere’deki bu gelişmeler ABD’nin ilgisini çekmiş ve ABD lokomotif çalışmalarına başlamış ve hatta çalışmalarını son sürat hızlandırmıştır. İlk Amerikan yapımı buharlı lokomotif 1829’da Baltimore – Ohio Demiryolu üzerinde çalıştırılmıştır. Tom Thumb isimli bu model deneme amaçlı yapılmıştır.

Best Friend of Charleston isimli buharlı lokomotif Amerika South California demiryolu açılışında hizmete girmiş ve ilk başarılı demiryolu lokomotifi olmuştur. 1804’de ilk buharlı lokomotifin icadından sonra 25 yıl içerisinde Napolyon Savaşlarının sonlarına doğru buharlı lokomotiflerin ağırlığından dolayı dökme demirden yapılan demiryolları değiştirilmiş ve L kesitli raylar kullanıma geçmiştir.

YouTube Preview Image