buhar makinesi buluşu hakkında bilgi

buhar makinesi, buhar makinesi buluşu, buhar makinesi ne zaman bulundu, buhar makinesinin bulunuşu, buhar makinesinin icadı, buhar makinesinin mucidi, buhar makinesini kim buldu, buhar makinesini kim icat etti

Buhar Makinesini Kim Buldu?
Buhar makinesi bulan bilim adamı İskoçya asıllı olan James Watt’dır. Babası bir müteahhit olan James Watt ondan çok şey öğrendi ve bunları başarıyla uyguladı. James Watt bu başarıyı okulda da sergileyemiyordu. Bir müddet sonra James Watt mekanikle ilgilenmeye başladı ve büyük bir ustanın yanında çalışmaya başladı. Hayatına çok güzel bir düzen getirmişti. Gündüzleri ustasına yardım ediyor, geceleri ise kendisini geliştirmek için mekanik kitapları okuyordu.

Sıradan bir insanın 4 yılda öğreneceği bilgiler James Watt 1 yılda öğrenmiş oldu İstemeyerek de olsa babasının yanına dönmek zorunda kaldı. Ardından Glascow üniversitesine teknisyen olarak atandı.

1764 senesinde buharlı bir tulumba gördü. Bu tulumba gayet kaba ve ilkeldi. Watt iş ortağıyla beraber buharla çalışan tulumbanın üzerinde günlerce uğraştı. Buharlı tulumba ona buhar makinesi buluşu için yol gösterdi. Ve nihayetinde buhar makinesi buluşuna literatüre kazandırmış oldu. Buhar makinesi buluşu, tulumbaya nazaran daha profesyoneldi. Buhar makinesi buluşu ilk olarak İngiltere’de kullanıldı.

Mucit James Watt İngiltere’de buhar makinesi atölyesi açtı. Buluşunu daha da ileriye taşımak için çalışmalara başladı. Buluşu yapan bilim adamı James Watt 1819 yılında hayata gözlerini kapadı. Artık onun buluşu dokuma tezgâhlarında, değirmenlerde, ağır sanayide kullanılıyordu.

İngiltere’de James Watt adına yapılmış bir anıt vardır ve hala ziyaretçileri karşılamaktadır. Watt’ın birçok buluşu İngiltere’de bir müzede sergilenmektedir.

YouTube Preview Image