bilgisayarın bulunuşu

bilgisayarı, bilgisayarı kim buldu, bilgisayarın icadı, bilgisayar ne zaman bulundu, bilgisayar icadı

Bilgisayarı kim buldu?
Hayatımızda büyük bir değer ve önem’e sahip olan bilgisayarın nasıl bulunduğu hakkında pek çoğumuz net bir bilgiye sahip değilizdir. Büyüğünden küçüğüne, yedisinden yetmişine herkesin bir şekilde bilgisayarla bir tanışıklığı olmuştur. Hayatımızda bu kadar büyük bir yeri olan bilgisayarın nasıl bulunduğunu ve hayatımıza nasıl girdiğini öğrenmek ister misiniz?

Bundan 3000 sene önce kadar insanoğlu hesaplama yaparken varlıkları başka bir grubun elemanıyla eşleştirerek hesaplamaya çalışıyorlardı, Örneğin bir sürüdeki inekleri, çakıl taşları temsil ediyordu, Sürüdeki inek sayısı kadar çakıl taşı bir torbaya konurdu, Sürüden bir inek eksilince, Torbadan bir taş çıkarılır ve sayım böyle yapılırdı. Zaman geçtikçe bu hesap biriminin ihtiyaca cevap vermediği fark edildi ve abaküs olarak bildiğimiz bilinen en eski hesap makinesi yapıldı. 1642 Yılında Blaise Pascal adında bilim adamı eldeki toplama yapabilen oyuklu bir makine icat etti, bunu takip eden yıllarda 1801 senesinde Jasoph – Marie Tacguard adındaki mucid otomatik dokuma tezgahı icat etti ama bu icat insan yerine makine kullanımına geçtiğinden dolayı Fransa da büyük bir isyanın başlamasına neden oldu.

1943 Yılına geldiğimizde yapılan çalışmaları yetersiz bulan bilim adamlarından Howard Aiku ve Messrs tarafından, MARK I Olarak bilinen ilk elektromekanik bilgisayarı icat ettiler. 2.dünya savaşı sonrasında oldu. 1947 yılında bilgisayara güvenilirlik ve hız getiren transistör icat edildi. Transistörün icat edilmesi bilgisayarın geliştirilmesi açısından büyük bir adım oldu ve 1958 yılında General Electric Firması bankacılık işlemlerin yapılmasında son derece kolaylık sağlayan 32 ERMA isimli bilgisayar yapıldı.

Yapılan kurumsal bilgisayarlardan sonra kişisel bilgisayar yapımı için yapılan uzun çalışmalar sonucunda 1972 yılında ilk kişisel bilgisayar olan MITS 816 üretildi. Bu bilgisayar yaklaşık bir oda büyüklüğündeydi ve ne klavyesi ne de ekranı olmasına rağmen amatörler için oldukça ilgi çekiciydi. Bunu takip eden yıllarda bu bilgisayar oldukça geliştirildi.

1990’lı yıllara geldiğimizde ise, bilgisayarlar olabildiğince en mükemmel hale getirilerek hizmetimize sunuldu, dizüstü bilgisayarları olarak bilinen Laptoplar üretildi, Laptoplar kolaylıkla taşınabildiği için insanlar tarafından oldukça benimsendi ve geniş bir kitleye yayıldı. Gerek masaüstü Bilgisayarlar olsun gerek ise dizüstü bilgisayarlar olsun hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri oldu ve insanoğlu var olduğu sürece de uzun süreler daha olmaya devam edecek gibi görünüyor…

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image