bicagın bulunusu

bıçak, bıcağın bulunuşu, bıçağı kim buldu, bıcaçağın icadı

Bıçağı kim buldu?
Tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, bundan tam 25.000 yıl öncesine dayanan bıçak, bu özelliği bakımından, insan yapısı olarak bilinen en eski araç olmuştur. İnsanlar avladıkları hayvanları veya kabuğu çok zor kırılan meyveleri açmak için taşları kullanıyorlardı. Yapılan araştırmalar sıklıkla çakmak taşı kullandıklarını ispatlamıştır. İlk bıçak ise ucu çok fazla sivriltilmiş çakmak taşından yapılmıştır.

O dönem tek parça halinde bulunan bıçak, bronz ve metal çağına girilmesiyle iki parça olmuştur. Sonradan eklenen sapla birlikte daha kolay taşınarak daha sivriltilmiş ve daha çok işlemde kullanılmaya başlanmıştır. Metal bıçakların yapılmasıyla birlikte aşırı sivriltilebilme ve körelmeme özelliklerinden dolayı kavgalarda da kullanıldıkları düşünülmektedir. İlk çelik bıçağın yapımı ise Roma dönemine dayanmaktadır. Tanrının demiri adıyla anılan çelik bıçaklar o zamanlarda büyük bir prestij sembolü haline gelmişti. Katlanabilir bıçakları da ilk olarak Roma lıların bulması Romalıların özellikle savaşçı bir millet olmasına zemin hazırlamış ve diğer kabilelere karşı üstünlük kurmasını sağlamıştır.

Peki ama bıçak ilk ne zaman evlere girdi? Savaşçılar o dönemde avlanılan hayvanlarla beslenmekteydi. Üzerlerinde bulunan bıçaklarla hayvan kısa bir süre içinde parçalara ayrılabilmekteydi. Bu durum modern anlamda bıçağın evlere girmesine de zemin hazırlamıştır. İlk paslanmaz bıçak ise 1921 yılında bulunmuştur. Günümüzde de evlerimizin vazgeçilmezi haline gelen bıçaklar, binlerce çeşidi ile mutfaklarımızın baş köşelerinde yerlerini almışlardır.