barkot buluşu hakkında bilgi

barkot, barkot buluşu, barkot ne zaman bulundu,barkotun bulunuşu, barkotun icadı, barkotun mucidi, barkotu kim buldu, barkotu kim icat etti, Barkodun Mucidi,

Barkod’u Kim Buldu?

1940‘ların sonuna gelindiğinde bir marketler zinciri sahibi “Drexel Teknoloji Enstitüsü” ‘ne kasadan geçecek tüm ürünlerin bilgilerini otomatik olarak kaydedebilecek bir sistem geliştirmeleri için başvurdu, fakat enstitü bununla ilgilenmedi. Bu konu o sırada orada lisansüstü eğitimi yapan ABD’li Bernard Silver‘ın ilgisini çekti ve aynı enstitüde doktora yapan arkadaşı Norman Woodland‘a bu konudan söz etti ve birlikte çalışmaya başladılar.

Çalışmalarının ilk zamanlarında bu iki arkadaş kızılötesi ışık altında parlayacak florasan mürekkeple yapılacak desenleri kullanmayı düşündüler, fakat bu fikirden çok kullanışsız ve maliyetinin yüksek olmasından dolayı vazgeçtiler. Bir süre sonra Woodland, farklı bir etiket düşündü, bu etiket Morse Kodu ilkesiyle çalışacak ve tarayıcıya okutulabilecekti. Etiketin Morse Kodundan tek farklı yanı vardı o da noktalar yerine ince ve kalın çizgiler kullanılmasıydı.

Barkod tasarlandığı sırada bugünkü modern barkod fikrine oldukça yakındı, fakat iki arkadaş bu şekilde tarayıcıdın okumasının güç olacağından dolayı barkodu dahada geliştirdiler ve 1949 yılın gelindiğinde iç içe geçmiş halkalar şeklinde barkod için patent başvurusunda bulundular. Günümüzde ise dikdörtgen şeklinde olan barkodları tarayıcıları bu sorunu barkodu birkaç farklı yönden okuyarak aşmaktadırlar.

Patent başvurusunun ardından Woodland ve Silver bir tarayıcı prototipi yaptılar. IBM‘de çalışan Woodland patenti almaları konusunda 2 kez öneride bulunduysa da 1962’de patent Philco tarafından alındı ve sonrasında RCA firmasına satıldı. 1973‘de Woodland iş arkadaşı George Laurer ile birlikte 12 basamaklı Evrensel Kodu geliştirdi. Ertesi yıl 26 Haziran 1974 saat sabah 08:01’de ABD Ohio Eyaleti Troy Şehri Marsh Süpermarket’te satılan bir paket sakız, dünyada barkodla satılan ilk ürün olmuştur.

YouTube Preview Image