ilk bankanın bulunuşu hakkında bilgi

banka, banka buluşu, banka ne zaman bulundu, bankayı kim buldu, bankayı kim icat etti, bankanın bulunuşu, bankanın icadı, bankanın mucidi

Bankayı Kim Buldu?
Antik çağlarda tapınaklar banka olarak kullanılmış ve bu hizmet karşılığında banka buluşunu kullananlardan hizmet bedeli olarak paranın bir kısmı alınmıştır. Bunun akabinde ülkemizde bulunan ve dünyanın yedi harikasından bir tanesi olan Efes Antik kentindeki rahipler banka buluşunu hayata geçirmişlerdir. Seyahate çıkan hacı adaylarına yazılı belge ile hizmet vermişlerdir. Tüccarlar ise riski sıfıra indirmek için rahiplerden aldıkları çekleri kullanmaktaydılar.

Banka buluşunu hayata geçiren rahipler ilk etapta paranın % 2 sini aldılar. Akdeniz’deki saldırılardan dolayı faiz oranı %12’ye kadar çıktı. Faiz tutarı tüccarlardan ve yolculardan peşin olarak alınmaktaydı. Bu buluş ile beraber Efes dünyanın en büyük tapınağı olmanın yanı sıra dünyanın en büyük bankası da olmuş oldu. Paranın bulunuşu milattan öncesine dayanmaktadır.

Büyük İskender rakibi olan Pers Devletini yenmiş ve hazinelerini ele geçirmiştir. Bu hezimetin akabinde arz talep dalgalanması olmuştur. Bu dalgalanma o kadar büyüktür ki, bir daha sadece Sanayi Devrimi’nde yaşanmıştır. Büyük İskender ölümünden birkaç yıl önce Mısır’da İskenderiye isminde bir şehir inşa ettirdi. Bütün ticaret gemileri artık İskenderiye’ye geliyor, ticaret yapıyordu. Bu ticaretle tarım ve liman şehri İskenderiye gittikçe zenginleşti. Bu zenginlik sayesinde İskenderiye’ye Dünyanın 2. Bankası kurulmuş oldu.

Modern anlamda bankacılık buluşu ise İsviçre’de ortaya çıkmıştır. Zira tüm devlet adamlarının, İş adamlarının hatta kara para aklayan insanların paraları hala İsviçre bankalarındadır.
Türkiye de ise ilk kurulan devlet bankası 15 Ağustos 1888 Yılında kurulan Ziraat Bankası’dır. Türkiye’de kurulan ilk özel banka ise 26 Ağustos 1924 Türkiye İş Bankası’dır. İş Bankası ayrıca ilk ATM’yi açarak bankamatik terimini Türkçeye ilk kazandıran banka olma özelliğine de sahiptir.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image