ilk bankamatik hakkında bilgi

bankamatik, bankamatik buluşu, bankamatik ne zaman bulundu, bankamatiği kim buldu, bankamatiği kim icat etti, bankamatiğin bulunuşu, bankamatiğin icadı, bankamatiğin mucidi, atm, atm buluşu

Bankamatik (ATM) Kartını Kim Buldu?
ATM yani bankamatik cihazı İngilizcede Automated Teller Machine olarak telaffuz edilir. Bankaların kullandığı para yatırma ve para çekme amacıyla kullanılan bilgisayar niteliğinde bir buluştur. Bankamatik buluşunun ilk başlarda para yatırma, hesap özeti gösterme gibi fonksiyonları vardı.

Günümüzde havale, EFT, kredi kartı ödemesi, fatura yatırma, ÖSYM ödemeleri gibi birçok hizmeti sağlamaktadır. Tam manasıyla bankamatik diyeceğimiz ilk buluş 27 Haziran 1967 senesinde De La Rue firması tarafından Barclays Bankası’na özel olarak üretilmiştir. İlk bankamatik Londra’da halka hizmet etmiştir. Bankamatik otomatını kullanabilmek için bir de kart bulundu. Bu buluşun adı ise bankamatik kartıdır. Bu kart olmadan hesabınıza kesinlikle giriş yapamazsınız. Mucit bu buluşun kötüye kullanılmaması için bankamatik cihazlarına şifre sistemini entegre etmiştir. Bu sayede art niyetli kişiler engellenmeye çalışılmıştır.

Bankamatik cihazları zamanla geliştirilmiş, daha fazla fonksiyon eklenmiştir. Bizim ülkemizde hemen hemen tüm bankalarda bankamatik kartı olmadan işlem yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bankalar ATM yani bankamatik cihazlarına bozuk para vere, parmak izi okuma, sesli yanıt verme gibi kolaylaştırıcı unsurları da eklemişlerdir. Bankamatik ismi Türkiye’de ilk defa 1982 yılında İş Bankası tarafından kullanılmıştır.İş Bankası Atatürk tarafından kurulmuş ve CHP’ye bağışlanmış kaliteli bir bankadır. ATM buluşu İş Bankası Sayesinde ülkemize gelmiş ve hala vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

ilk banka kartı hakkında bilgi

bankamatik, bankamatik buluşu, bankamatik ne zaman bulundu, bankamatiği kim buldu, bankamatiği kim icat etti, bankamatiğin bulunuşu, bankamatiğin icadı, bankamatiğin mucidi, atm, atm buluşu

YouTube Preview Image