Yüksek voltajın insan vücuduna verebileceği zarar hepimizin malumu. Fakat fazla çok yüksek voltajlarda ne olabileceğini kestirmek, oldukça baskı. İşte Andy’nin yaptığı deney, bu sorunun cevabını veriyor.Kurşun gibi herhangi bir silaha ait mühimmatın insan vücudu üzerindeki etkisini tespit etmenin en iyi yolu, insanın kas yapısı ile neredeyse eşdeğer aşırılık ve yüzey gerilimine sahip olan balistik jel kullanmaktır.  Peki ama sıra dışı voltajların laf konusu olduğu durumlarda bu ne değin işe fayda? Bu videoda görülen deneye tarafından, pek işe yaramadığını söyleyebiliriz.

Photonicinduction’da çalışan Andy, 25 yıllık bir elektrik deneyimine sahip olduğunu söylüyor. Andy’nin, internette son sekiz yıldır bazı şeyleri elektrikle idam etmekte kullandığı çok büyük ve fazla curcunalı bir dizi elektrik kaynağı var. Bu deneyde bir tutam balistik jele düşük voltaj uygulayan Andy, 250 voltluk elektrik uyguladığında metal araçlar jeli yağı gibi kesiyorlar. 2.500 voltta ise jel bir anda kaynamaya başlıyor. 100.000 volt uygulandığında ise jelin çevresi İmparator Palpatine sanki bir ışıkla kaplanıyor.

Tabii elektriğin ne denli öldürücü olduğunu tespit eden tek etmen volt değil. aynı zamanda amper ve ohm (direnç birimi) de rol oynarlar. aynı zamanda balistik jelin insan vücuduna benzer iletkenlik özelliğine sahip olup olmadığı da tartışılır. Lakin yine de bu deney elektriğin oyun oynanacak bir şey olmadığını gözler önüne seriyor. Bazıları Andy’nin deneylerini bir yıkım ya da şüphesiz güvensiz olarak görebilirler. Henüz evinin çatısını havaya uçurmadı, veya kendini yakmadı. Göründüğü kadarıyla işini hoş yapıyor. Lakin onun yaptığı şeyi siz evinizde yapmayın lütfen.

Kaynak : http://sploid.gizmodo.com/a-simulation-of-what-100-000-volts-does-to-human-flesh-1779586801

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn