asansörun bulunuşu hakkında bilgi

asansör, asansörü kim buldu, asansör bulunusu, asansörün icadı, asansör ne zaman bulundu

Asansörü kim buldu?
İlk asansör benzeri yapılar Roma döneminde şu an ki Nevşehir sınırında yaşayan Perslilerin yaptığı yapılar olarak kabul edilmektedir. Fazla yüksek bölgelere çıkarılması gereken, av hayvanları ayaklarından ip ile bağlanarak çekilmekteydi. Bu durumun insanlara uygulanması ise oldukça uzun bir tarihi serüven gerektirdi.

19. Yüzyıl sonlarında ise bazı maden ocaklarında, kömür benzeri eşyaların yukarıya çıkarılması için bazı asansörler geliştirildi. Ama geliştirilen bu asansörlerde insan sağlığını tehlikeye atacak bir yapıda idiler. İnsan sağlığını tehlikeye atmayan ilk asansör yine 19. Yy da bulunmuştur. O dönemde yapılan asansörler duman gücüne dayanmaktaydı. Duman gücü asansörün bağlı bulunduğu pervane sistemini döndürüyor bu sayede asansör büyük yükleri bile yukarılara rahatlıkla çıkarabiliyordu.

Buhar yönteminin oldukça pahalı olması ve maliyetini karşılamamasından dolayı Alman mühendisleri farklı bir asansör yapımına itmiştir. Bu asansörde ise bir taraftan yükselen bir sistem varken, başka bir sistem ise binanın tabanına gömülü olan büyük bir ağırlığı tetiklemekteydi. Bu sayede aşağı harekete sağlanmış ve bu hareket sayesinde ise, yük yukarıya doğru çıkartılmıştı. Bu noktada da buharla çalışan bir makineye ihtiyaç duyması bu asansöründe maliyetini yükseltmiştir. Bu sebepten yeni bir arayış içerisine girilmiş ve elektriğin yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte günümüzde ki ilk elektrikli çalışan asansörün temeli atılmıştır.

1890 yılında Almanya’da bulunan bir sistem ile elektrik gücü ile çalışan bir dinamo ve pervaneler sistemi kullanılmıştır. Asıl ilginç olan yanı ise şudur. Elektrik ve elektronik devreler ile kurulu asansör o kadar güzel tasarlanmıştı ki günümüzde bile buna benzer yapıda asansör bulmak çok zor olmuştur.

Asansör için asılı önemli olan elektronik devreleridir. Bazı kaynaklarda belirtildiği üzere 1900 yapımı Alman asansörlerinin hala görevine devam edildiği belirtilmiştir ki bu rakam kusursuz bir elektronik sistemin olmasını gerektirmektedir.