ampül bulusu hakkında bilgi

ampul, ampul buluşu, ampul ne zaman bulundu, ampulü kim buldu, ampulü kim icat etti, ampulün bulunuşu, ampulün icadı, ampulün mucidi, ampül

Ampulü Kim Buldu?
Ampul 1900’lı yıllarda Amerikalı bilim adamı Edison tarafından bulunmuştur. Edison ampulün yanı sıra birçok buluşu insanoğluna kazandırmıştır. Fonograf ve kineskop bunlardan sadece birkaç tanesidir. Buluşları sebebiyle ona ‘Mucitlerin Kralı’ unvanı verildi. Edison’dan evvel birçok mucit elektrikten ışık elde etmeyi denedi. Edison bu çalışmaları sadece izleyebiliyordu, çünkü diğer çalışmalarından başını kaldıramıyordu. Bu durum bu şekilde 1878 senesine kadar devam etti.

Sonunda Edison Ampulü bulmaya karar verdi. 40 ila 50 kişinin çalıştığı laboratuarda çalışmalara başladı. Herkesin bu işe odaklanmasını istedi. Edison’un tek amacı gaz lambalarının yerine elektrikle çalışan bir lamba bulmaktı. Bütün ince tellere havası alınmış tüpler içerisinde elektrik verdiler. Haftalarca dayanıklı bir tel bulamadılar. Edison dostunun sakalını dahi tüpün içinde denedi ancak bu da etkili olmadı. Bir yıl boyunca dayanıklı malzemeyi aradılar.

Edison bir gün kopan düğmesinin ipliğini gördü. Ve ipliği de tüpün içine koymayı denedi. Uzun uğraşlar sonucu iplik tüpün içine yerleştirildi, Verilen elektrikle ampul odayı aydınlattı. 1879 yılında elektrik Edison tarafından bulunmuş oldu. Edison buluşunu sona erdirmedi. İplik yerine başka bir malzeme kullanmak istedi. 4 Eylül 1882 tarihinde New York’un bir kısmında 900 eve ampul takıldı. Fakat deney tek tek yapılmak yerine toplu olarak yapıldı. Tüm insanlar deneyin nasıl sonlanacağını merakla beklediler. Ve nihayetinde 900 evde birden ampuller ışık saçtı. Ampul bizim ülkemizde ise Cumhuriyet’in ilanından sonra kullanılmaya başlanmıştır.

YouTube Preview Image