altın oran, altın oran buluşu, altın oran ne zaman bulundu, altın oranıkim buldu, altın oranı kim icat ettialtın oranın bulunuşu, altın orann icadı, altın orannın mucidi

altın oran, altın oran buluşu, altın oran ne zaman bulundu, altın oranı kim buldu, altın oranı kim icat etti ,altın oranın bulunuşu, altın orann icadı, altın orannın mucidi

Altın Oran’ı Kim Buldu?
Altın Oran, dünyanın hemen hemen her yerinde karşımıza çıkan, matematikte ve sanatta, bütünün parçaları arasında gözlemlenebilen, uyum açısından en etkin boyutları verebilen bir orandır. Altın Oran eski mısırlılar ve yunanlılar tarafından bulunmuş ve kullanılmıştır ve 1,618 sayısını işaret etmektedir. Sembolü ise Phi yani Φ’dir.

Altın Oran matematikte ve fiziksel evrende ezelden beri olmasına karşın, insanların bunu ne zaman keşfedip kullanmaya başladığına dair bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca tarih boyunca defalarca keşfedilmiş olma olasılığı yüksektir. Euclid (Öklid) “Elementler” ismini verdiği tezinde doğruları 0,618… noktasından bölmekten bahsetmiştir. Mısırlılar ise ünlü Keops Piramiti‘ni yaparlarken hem pi hemde phi oranlarını kullanmışlardır. Yunanlılar ise Parthenon‘u tasarlarken tamamen altın oran kullanmışlardır, ayrıca Phidas’da bu oranı kullananlar arasındadır.

Fibonacci Dizilimi‘yle tanıdığımız Leonardo Fibonacci‘de diziliminde bu oranın özellikleri keşfedilmiştir. Mona Lisa’nın yaratıcısı olan Leonardo Da Vinci, Luca Pacioli’nin İlahi Oran isimli kitabı için resimler vermiştir. Ayrıca birçok Rönesans sanatçısı da eserlerinde denge sağlaması için Altın Oran’ı kullanmışlardır. Johannes Kepler ise Altın Oran’ı geometrinin iki büyük hazinesinden biri olarak lanse etmiştir (Diğeri ise Pisagor Teoremi demiştir.). Parthenon Tapınağı’nın altın oranla yapılışını bulan Phidas’a ithafen matematikçi Mark Barr ise Phi harfini 1900’lerde kullanmıştır.

YouTube Preview Image