Akustik gitarın modern tarihinde İspanyol Antonio Torres ’in adı öne çıkmaktadır. Antonio Torres akustik gitar ile ilgili çalışmalarına yılında başladı. Aslında, Antonio Torres ‘in gitar tasarımı bugün hala klasik gitar yapımında da kullanılıyor.

Gitar ’ın İcadı

Gitar kelimesi İspanyolca Guitarra ’dan gelmektedir. Torres modern gitarların şekillenmesine yardımcı olsa da, gitar benzeri müzik aletleri çok eski zamanlardan beri var olmuştur. Barok gitar, vihuela ve ud gibi enstrümanlar modern akustik gitarın evriminde büyük  rol oynamıştır.

Kanıtlar, eski uygarlıkların benzer müzik aletleri kullandıklarını göstermektedir. Binlerce yıl öncesine ait telli çalgılarda, Hindistan ve Asya ’daki diğer medeniyetlerden edilmektedir.  Akustik gitar tarihinin kilidi olan diğer enstrümanlar  sitar ve tanburdur. Arkeologlar Hitit uygarlığına ait gitar gibi çalıanan 3.300 yıllık ve oyma işiyle yapılan bir müzik alti bulmuşlardır.

Gitar kelimesinin, aynı zamanda Roma ’da kullanılan cithara ’dan elde edildiği düşünülmektedir. Bu enstruman M.Ö. 40 lı yıllarda, ilk Romalılar tarafından kullanılmaya başlandı. 8. yüzyılda Moors adlı ud popüler oldu ve gi,tarın gelişiminde etkili oldu. İskandinav kökenli altı telli ud aynı zamanda Avrupa ’da görünmeye başladı.

Akustik gitar ’ın ilk örneği, MS 1200 civarında, Guitarra Moresca adıyla ortaya çıktı. Bu gitar, yuvarlak biçimli, gövdesinde sıralı şekilde birden çok deliğe sahipti. Daha sonra yapılan Guitarra Latina ’da gövdede tek bir delik vardı ve daha modern bir gitar gibi görünüyordu. Rönesans döneminde hem Moresca hem de Latina kullanıldı ve her ikisine de gitar deniliyordu.

15. yüzyılda İspanya icat edilen 6 telli Vihuela Avrupa çapında popüler oldu. Daha sonra Fransa ’da 5 telli Barok gitar yapıldı fakat sadece Fransa ’da kullanıldı.

Torres ’in Akustik Gitar Tasarımı

16. ve 17. yüzyıllar boyunca, akustik gitar tasarımlarında yenilikler, değişiklikler ve ayrıntılandırmalar yapıldı. Ancak, akustik gitarın standart hale gelmesi 1850 ’lerde Antonio Torres ‘in çalışmasından sonra oldu.

O gitar ’ın ana göndesinin büyüklüğünü arttırdı ve gitardan çıkan sesi büyük ölçüde geliştirdi. 1900 lü yıllarda gitarlarda çelik teller kullanılmaya başlandı.

Bugün gitarlar, elektro, akustik ve klasik olarak sınıflandırılmaktadır.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn