İskilip dolması, adını Çorum’un İskilip ilçesinden bölge özel gün ve toplantılarda yapılan eşsiz bir pilav türü. Yalnızca deneyimli ustalar tarafından yapılan İskilip dolması yapılışı kuvvet ve zahmetlidir.

İskilip dolması, özellikle sünnet ve düğün davetlerinin vazgeçilmez yemeğidir. Evlerde günlük bir yemek olarak yaygınlaşmayışının en manâlı nedeni yapılışındaki zorluktur.
Hazırlanışı

İskilip dolması, düğünlerde erkek dolma ustalarınca veya tecrübeli kişilerce yapılır. Dolma, belki de tarihteki en eski düdüklü tencere örneklerinden sayılabilecek bir sistemle pişirilir.

İskilip dolması yapımında yaklaşık 1 metre doruk ve çaptaki kazanlar kullanılır. Kazanların düdüklü tencere özelliği gösterebilmeleri için kapaklarının üstüne ağır bir ceset konulur ve çok küçük bir kısmı hariç kapağın çevresi hamurla kapatılır. Hamurla kapatılmayan bu kısım düdüklü tenceredeki düdüğün vazifesini görür.
2 İskilip Dolması lenger denilen özel kaplarda servis edilir.

İskilip dolması için Kastamonu ilinin ilçesi ve İskilip’in komşusu olan Tosya’da yetişen akçeltik pirinci kullanılır.

Ilk aşamada pirinçler bolca hayvansal yağ (sığır iç yağı ya da kuyruk yağı) ve soğan ile kavrulur. Kavrulan pirinçler sonra “ca” adı bahşedilen bez çuvallara doldurulur.

Pilav kazanının içine yerleştirilen saçayak üstüne pirinç içi doldurulmuş ca yerleştirilir. Gaye sacayağı doğru ca ile etin temasını kesmektir. Kazanın en dibinde et ve et suyu olur. Kazanlar ertesi günün ilk ışıklarına dek kısık meşe odunu veya katı meyve odun ateşinde bekletilir ve pirinçlerin dipteki et suyunun buharıyla pişerek pilav haline gelmesi sağlanır. Hazırlanan dolma sabah namazından çıkan insanlara lenger denilen özel kaplarda on iki kişilik masalarda sirke salatası ile servis edilir.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn