İÇLİ KÖFTE TARİFİ

MALZEMELER
İÇ MALZEMELER:
-300 gr az yağlı kıyma
-2 orta doruk soğan
-1 yemek kaşığı domates ve biber salçası
-1 tatlı kaşığı tuz
-1 tatlı kaşığı pul biber
-Yarım akarsu kaşığı karabiber
-1 Nehir bardağı çekilmiş ceviz
KADINSI İÇİN MALZEMELER:
-İki su bardağı ince bulgur
-200 gram eksik yağlı kıyma
-1 dere bardağı irmik
-1 nehir bardağı un
-Rendelenmiş bir büyük doruk soğan
-2 yumurta
-1 tatlı kaşığı tuz
-1 tatlı kaşığı pul biber

İç malzemenin hazırlanışı:
Tenceremize 300 gr kıymayı koyuyoruz ve kısık ateşte suyunu salana dek kavuruyoruz. İnce doğradığımız soğanları ilave ediyoruz. Soğanlar kavrulunca bir yemek yemek kaşığı domates ve biber salçasını ekliyoruz. Bir tatlı kaşığı tuzlu, bir tatlı kaşığı pul biber ve yarım çay kaşığı karabiberi ilave edip ocaktan alıyoruz.
Çekilmiş bir akarsu bardağı cevizi malzememize katıp tepsiye dökerek soğumaya bırakıyoruz.

Derhal de dış malzememizi hazırlayalım,
İki su bardağı bulgurumuza bir su bardağı kaynar su dökerek kapağını kapatıp suyunu çekmesini bekliyoruz. Geniş bir kasede rendelenmiş iki soğanı, 200 gr kıymayı suyunu çekmiş bulguru bir araya getirip yoğuruyoruz. Unu, irmiği, yumurtayı ek edip, yoğurmaya devam ediyoruz. Bir tatlı kaşığı tuzlu, bir tatlı kaşığı pul biberi ekleyip, nadiren su ilave ederek macun kıvamında bir hamur elde edene kadar yoğurup, yumurta büyüklüğünde parçalara ayırıyoruz. sonra hazırladığımız hamurun içi oyularak dairesel haline getiriyoruz ve iç malzeme ile doldurularak ağzı kapatıyoruz. Limon şekli veriyoruz. Bütün içli köftelerimizi bu şekilde hazırlıyoruz. Son olarak tavada bir buçuk su bardağı ay çiçek yağını kızdırarak köftelerimizi kızartıyoruz. Sıcak servis yapıyoruz. Sağlık olsun!
Web sitemizden bu tarifi dahada detaylı bulabilirsiniz:

İçli Köfte

Bütün yazı,video ve fotoğraf içeriği www.evyemegitarifleri.com’a aittir. İçeriklerin kopyalanıp farklı bir ortamda yayınlandığı saptama edildiği takdirde hukuki yollara başvurulacaktır.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn