Bu videoda çilekli smoothie yapıyoruz. Smoothie’nin Türkçe’de bütün karşılığı değil. Smoothie’lerin müşterek malzemesi başlıca yoğurt olduğu için şayet “yoğurtlu meşrubat” diyebiliriz lakin o da kulağa pek hoş gelmiyo açıkçası.

Smoothie’yi yazın serinlemek için içebilirsiniz. Yurtdışında ise bilhassa kadınlar smoothie’yi kahvaltı yerine de içiyo. Çünkü hem besleyici ayrıca de dinç bir içecek.

Smoothie meyvelerle olduğu gibi sebzelerle de yapılıyo. Yaratıcılığa fazla yerinde bir meşrubat. Siz de kendi kombinasyonlarınızı yapabilirsiniz.

Hadi hemen smoothie’mizi yapalım. Herkesin sevdiği bir meyve olduğu için çilekli smoothie’yi tercih ettim. Önümüzdeki günlerde diğer smoothie’ler de yapacağız.

Smoothie yaparken blendar’a en öncelikle mutlaka sıvıyı koyun. Bıçakların etrafı sıvı ile dolsun oysa dar bakımlı çalışsınlar.

Önce yarım kadeh soğuk sütü blendar’a dökelim. 2 yemek yemek kaşığı yoğurt ekleyelim. Yoğurdun sulu olmamasına uyarı ederseniz iyi olur.

Şimdi de sıra tabii çilekte. 250 gram değin çilek yeterli olacaktır. İster taze, ister dondurulmuş çilek kullanabilirsiniz.

Tatlılaştırmak için 2 yemek kaşığı bal ekleyelim. Fazla tatlı olmasın derseniz bu miktarı azaltabilirsiniz.

Sıra blender’ı çalıştırmakta. Smoothie’niz pürüzsüz olana dek çalışsın. Sanırım bu değin yeter. 2-3 küp buz atıp baştan karıştıralım. Eğer dondurulmuş meyve kullanıyorsanız tabii buz atmaya gerek değil.

Çilekli smoothie’miz hazırlanmış. Kıvamı bozaya benzemeli. Sütü ve buzu pozitif kaçırırsanız boza kıvamında olmaz.

Kalorilerden yanlamasına derdiniz yahut son aşamada 1 top vanilyalı dondurma da ek edebilirsiniz. Sıhhat olsun!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn