X
    Kategori: Nasıl Çalışır

Hafıza Nasıl Çalışır? Nasıl Daha İyi Öğrenebiliriz?

Hafıza Nasıl Çalışır? Nasıl Daha İyi Öğrenebiliriz?

Yapılan bilimsel araştırmalar, beynin sağ ve sol lop fonksiyonlarının, birbirinden tamamen farklı olduğunu ortaya koymuştur. Hafıza beynin sağ lobunda yer almaktadır. Hafızamız, duyduğunu ve işittiğini, görüntülerle ilişkilendirerek kaydetmektedir. Fakat burada bilginin sadece görüntü formatında olması da yeterli değildir. Hafızanın yer aldığı beynin sağ lobu, sol lob gibi mantıklı bilgileri değil; aksine mantıksız ve sıra dışı bilgileri işlemektedir. Mizahi, mantıksız ve abartılı olan olaylar hafızada daha iyi kalmaktadır.

Anlattıklarımızı bir örnekle açıklayacak olursak; 5 yıl önce gitmiş olduğunuz bir pikniği veya tatilinizi hatırlamaya çalışınız. Gitmiş olduğunuz bu yerde, gökyüzündeki uçan kuşları hatırlayabilir misiniz?

Tabii ki hayır. Çünkü kuşların uçması her zaman mümkün olan, mantıklı bir olaydır. Beynimize bu bilgi sıradan geldiği için beynimiz bu görüntülere dikkat etmeyecek ve bilinç dışı kayıt yapacaktır. Bu yüzden gökyüzündeki uçan kuşları hatırlamamız mümkün olmayacaktır. Ancak 5 yıl önce gitmiş olduğunuz bu yerde, gökyüzünde uçan bir fil görseydiniz; bu olayı asla unutmayacak ve gelecek nesilleri de anlatacaktınız. Çünkü bir filin uçması mantıksız ve sıra dışı bir olaydır.
Ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret edin: www.uzmanhafiza.com.tr