YouTube ve 2005 yılında üç eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuş ve çok kısa bir sürede popülaritesini artırmıştır. YouTube kurucuları Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim, PayPal de çalıştıkları dönemde bir araya geldi.

1977 doğumlu Chad Hurley, PayPal in ilk kurulduğu zamanlarda PayPal ’a katıldı. PayPal deki görevi, PDA kullanıcılarının PayPal hesaplarına PDA ları üzerinden erişerek ve PayPal servislerinin mobil olarak kullanılmasını sağlamaktı. Aynı zamanda Chad PayPal logosunun tasarımcısıdır

Steve Chen, 1978 yılında Tayvan da doğdu, fakat sekiz yaşındayken ailesi ile birlikte ABD ’ye göç etti. Facebook ’un ilk zamanlarında Facebookta çalıştı fakat YouTube başlamak için bir kaç ay sonra Facebook ’tan ayrıldı. YouTube Google tarafından satın alınmış olsa bile şu anda hala YouTube teknoloji şefi olarak çalışma hayatına devam ediyor.

Jawed Karim 1979 yılında doğdu ve Almanya ’dan ailesiyle birlikte 1992 yılında ABD ’ye yerleşti. Üniversiteyi yeni bitirdiği dönemde PayPal de işe girdi.

Kurulduktan bir yıl sonra yani 2006 yılında, YouTube Google tarafında satın alındı. Bu operasyonla birlikte kullanıcılar Gmail gibi Google hesap bilgilerini kullanarak Youtube da oturum açabilir hale geldi. Google a ait olmasına rağmen YouTube, bağımsız çalışmaya devam ederken kurucuları orijinal mevkileri görev yapmaya devam ettiler.

( Audionautix sanatçısının Hoedown adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Sanatçı: http://audionautix.com/ )

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn