Sigarayı kim icat etti. Sigara günümüz tütün mamulleri arasında en çok tüketilenidir. Kesin olmamakla birlikte tütünün kağıda sarılarak içilmesi 19. yüzyılda, savaş zamanında bir Fransız askeri tarafından gerçekleştirildi. O zamana kadar tütün pipo ile içiliyordu. Asker kırılan piposunun yerine barut çantasından çıkardığı kağıda tütünü sararak ilk sigarayı yaptı.

Başka bir rivayet ise İspanya ’nın Sevilla kentinde yaşayan dilenciler, zenginlerin attıkları pipoların içinde kalan tütünleri kağıda sararlar ve içerlerdi.

Sigaranın icadı ile ilgili kesin ve en önemli gelişme, otomatik sigara sarma makinesinin icadı ile oldu. İnce özel kağıtlar imal edildikten sonra, tütün elle bu kağıtlara sarılır ve tanesi 1 kuruştan satılırdı, fakat talep çok azdı. 1883 yılında 18 yaşındaki James Bonsack tarafından icat edilen ve geliştirilen otomatik sigara sarma makinesi, sigara tarihinde bir devrim oldu. Bu icat üretim maliyetini azaltarak ve üretim hacmini arttırmada yardımcı oldu. Bir çok sigara fabrikası bu yeni icadı kullanmaya başladı. Günlük üretim 500 milyon adeti geçti. İlerleyen zamanlarda bir çok sigara markası ve çeşidi ortaya çıktı.

1952 yılında sigaranın insan sağlığına zararları nedeniyle filtreli sigaralar üretilmeye başlandı. Günümüzde günlük sigara üretimi 10 milyar adeti aşmış durumdadır.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn