Pusulayı kim buldu, pusulayı kim icat etti, pusulanın tarihi nedir, ilk pusulayı kim buldu, ilk pusula mucidi, usula ne zaman bulundu

Pusulayı kim buldu, kim icat etti?

Pusula, yön bulmanıza yarayan ve üzerinde kuzey-güney doğrultusunu gösteren mıknatıs iğnesi bulunan, kadranlı bir yönergedir.

Pusula’nın icadı M.Ö ikinci yüzyılda Çin medeniyetleri tarafından icat edildiği söyleniyor. Ayrıca eski Meksika medeniyeti olan Olmezler M.Ö 1000’li yıllarında pusula kullandıklarına dair söylentiler de vardır.

M.Ö. 221 -206 yılları arasında Çin medeniyeti Qin Hanedanı döneminde iken, mıknatıs taşı ve demir oksit çubukları kullanılarak, kuzey ve güney doğrultusunu gösteren ilk pusulanın kullanıldığına dair bilgiler bulunmuştur.

Çin medeniyeti tarafından kullanılması, icadının onlara ait olduğu anlamına gelmiyor. Kesin olarak kim tarafından icat edildiği bilinmemekle birlikte o dönemlerde yön bulmak yerine falcılıkta kullanıldığı tahmin edilmektedir.

1117 yılında bulunan Zhu Yu ’nun Pingzhou tabletleri, pusulanın ilk defa yön bulmada kullanıldığını gösteren ilk kanıtlarıdır. Ayrıca 800 ve 1040 yılları arasına ait Çin kitaplarında manyetizma ve manyetik çubuklar ile ilgili bilgiler mevcuttur.

M.S. 8. yüzyılda, mıknatıs taşının yerini manyetik iğneler almıştır. 1050 li yıllara kadar pusulanın, gemiler tarafından yön bulmak için kullanıldığı söylenmektedir. Resmi kayıtlara göre pusula, Çinli denizci, amiral ve kâşif He Zheng tarafından 1405 – 1433 yılları arasında yaptıkları seyahatte yön bulmak amacıyla kullanılmıştır.

Pusula, daha sonraki zamanlarda Çin’den Avrupa ’ya doğru yayılmıştır. Nasıl olduğuna dair birçok söylenti ortaya atılmıştır.

Tahminler şu şekildedir;
Çinli tüccarların Ortadoğu ’ya gerçekletirdikleri seyahatler sırasında pusulanın Ortadoğu da bilinmesi ve oradan da Avrupaya ilarlemesi,
Avrupalı kaşiflerin doğu seyahatleri sırasında pusula ile tanışması,
Pusulanın Çin ’den direkt olarak Avrupa ’ya ulaşmasıdır.

Avrupa da pusulanın izlerine, Alexander Neckam ’ın 1190 yılında Paris’te manyetik iğneler hakkında yazmış olduğu “On the Natures of Things” aldı kitabında rastlanmıştır.

Modern pusulaya geçişin tarihi ise William Sturgeon ’ın elektro mıknatısı icat etmesi ile olmuştur. 1825 yılından sonra daha farklı şekilllerde pusula icat edildi. Buna örnek ise 1690 yılında Sir Edmund Halley tarafından sıvı pusula yapıldı. Ele sığan ilk pusulanın patenti ise1885 yılında alındı.

20. yüzyıl ile, pusula üzerindeki gelişim çok değişti. Uçak ve gemilerde kullanılmak üzere jiroskop adı verilen pusulalar yapıldı. Jiroskop icadi ilk 1908 ’de Almanya hükmeti tarafından yapıldı ama başarı sağlanamadı. 1910 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri “USS Delaware” adlı gemisinde Jiroskop denemesi yaparak başarıya ulaştı.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn