Bu videoda Minecraft ’la ilgili az bilinenleri derledim. OHA diyorum’da yayınlanan Minecraft ile ilgili ilginç bilgiler videom ise tam şurada: https://www.youtube.com/watch?v=2OmZe_ti0Yk

Minecraft ’ın kurucusu “Notch” ilk olarak “RubyDung” adında bir oyun geliştirdi. “RubyDung” oyunu, “Dwarf Fortress” adında bir bedava şehir kurma oyunundan esinlenerek yapılmıştı.

“Notch”, “RubyDung” üzerinde çalışırken “Infiniminer” adında başka bir oyun daha geliştirmeye başladı. “Infiniminer” bugünkü Minecraft ’la pek çok benzerlik taşıyordu. Bir kere o da aynı şekilde bloklarla kazma ve inşaa etme oyunuydu. “Infiniminer”ın en önemli farkı açık kaynaklı olmasaydı. Yani yazılımcılar kodları indirip diledikleri gibi değiştirerek kendi oyunlarını yapabiliyordu.

Minecraft ismimi Notch ’a; IRC ’de sohbet ederken bir kullanıcı önerdi. Notch bir ek yaparak bu ismi kullanmaya karar verdi: “Minecraft: Taşların Düzeni.”

Fakat Notch nedense sonra karar değiştirdi ve 17 Mayıs 2009 ’da çıkan alfa versiyon, Cave Game, yani Mağara Oyunu ismiyle çıktı. 49 dakika sonra bir kullanıcı oyunda yarattıklarının resmini paylaştı. İki buçuk saat sonra ise bir başka kullanıcı, Minecraft ’ta yaptığı bu “Super Mario” görüntüsünü paylaştı.

Minecraft seviyorsanız, mutlaka bir yerlerde karşınıza “Herobrine” çıkmıştır. Bu epey tuhaf bir hikaye. İddiaya göre, “Herobrine”, oyunun kahramanı Steve ’in aynısı. Ama tabii önemli bir fark var: Gözleri beyaz. Bu da ona korkutucu bir görüntü veriyor. Forumlarda çok konuşulsa da “Herobrine” hakkında çok az şey biliyoruz.

Minecraft ’ın yaratıcıları resmi olarak Herobrine ’ı kabullenmediler ancak onlar da küçük oyunlar oynamaya başladılar. Mesela bir güncellemeye “Herobrine çıkarıldı” satırını eklediler. Minecraft ’ın “Xbox 360” versiyonunun yüklenme ekranında da, “4-J stüdyosu Herobrine ’ı oyundan çıkardı ama çok da emin değiliz” yazıyor. Notch bu konuda yaptığı bir açıklamada “Oyunda Herobrine yok ve gelecekte de eklemeyi düşünmüyoruz” dedi.

Minecraft ’ın kötüsü Creeper ’lar bir kod hatası sonucunda ortaya çıktı. Aslında yapılmak istenen domuzdu. Ancak kod yazarken bazı rakamlar yanlış girilince ortaya domuz yerine tuhaf görünümlü bir yaratık çıktı. Notche bu tuhaf yaratığı beğendi ve yeşile boyadı. Böylece bugünkü Creeper dünyaya gelmiş oldu.

Minecraft ’ın açık dünyası çok çok büyük. Hatta kimilerine göre sonsuz. Ama tabii böyle bir şey teknik olarak mümkün değil. Minecraft dünyasının tam ortasında durursanız herhangi bir yöne doğru önünüzde yaklaşık 30 milyon blok vardır. Bu da istediğiniz yönde 60 milyon metre ilerleyebilmek demektir. Dolayısıyla, “z” ve “x” eksenlerini düşündüğünüzde, Minecraft ’ın yüzölçümü 3 nokta 6 kuadrilyon metrekaredir. Yani Minecraft dünyasının yüzölçümü, yaşadığımız gerçek dünyanın yüzölçümünden 7 bin kat daha büyüktür.

Minecraft ’ta hayal gücünüze göre olağanüstü tasarımlar yaratabilirsiniz. İşte bunlardan birkaçı: Mesela bu, Game of Thrones dizisindeki King ’s Landing şehri. Bu da Lords of the Rings evreninin en büyük şehirlerinden biri. İşte çalışan bir bilgisayar. Ve çalınabilen bir gitar.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn