Kahve M.S. 800’lü yıllarda Etiyopyalı bir çoban tarafından bulunmuş.Efsaneye göre 9.yy’da bir çoban, keçilere kahvenin meyvesini yedirmiş ve bir süre sonra kafeinin etkisiyle keçiler hareketlenmeye, çobanların deyimiyle dans etmeye başlamışlar. Bu olaydan sonra bir rahip kahvenin meyvesiyle kendine bir içecek hazırlamış, bütün gece uyumayınca kahvenin uyarıcı etkisi olan bir içecek olduğu keşfedilmiş ve tüketimi yayılmaya başlamış.

Kahve dondurularak saklanan ilk gıdadır.Gıdaları korumak için dondurularak saklanması işlemi ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında kahve ile başlamış.

Dünyanın en pahalı kahvesi kedi dışkısından yapılıyor.Misk kedisi kahve meyvesiyle besleniyor. Çekirdeklerini ise midesinde fermente ederek, dışkılıyor. Dışkısından ayıklanan bu çekirdeklerle Bali’de yapılan Luwak kahvesi’nin fincanı 30 euro’dan satılıyor.

”Capuccino” ismi Fransisken rahiplerinin kıyafetlerinden gelmiş. Fransisken rahiplerine İngilizce’de ”Capuchin monks” deniliyor. ”Capuccino”nun rengi, rahiplerin kıyafetlerinin rengine benzediği için bu ismi almış.

Dünya’daki en pahalı kahvelerden bir diğeri ise fil gübresinden elde ediliyor.Tayland’da üretilen bu kahve, 1500 metre’deki kahve meyvelerinin filler tarafından toplanmasıyla elde ediliyor. Aynı kedilerde olduğu gibi fermente edilen kahve dışkıdan ayıklanıyor.

Akşam saatlerinde tükettiğiniz kafein uykunuzu yaklaşık 40 dakika kadar geciktirir.Kafein temel olarak, beyninizin melatonin salgılamasını geciktirir. Melatonin hormonu ise bizim biyolojik ritmimizi düzenleyen bir hormondur. Genellikle 23.00-05.00 saatleri arasında salgılanır. Melatonin geç salgılandığı için uykunuz da daha geç gelir.

Dünya’da kahve üreten bölgeler ”Kahve Kemeri” olarak adlandırılıyor.Kahve kemeri içindeki bölgeler, kahve tarımı için elverişli alanları içerir. Kahve bitkisi için güneş ve yüksek sıcaklık gerektiğinden kahve kemeri, daha çok tropik alanları içerir.

1600’lerde kahveye süt eklemeyi bulan Fransız bir doktormuş. Böylelikle ‘Cafe Au Laits’ ortaya çıkmış. Bu kahve türünde kahveye yalnızca sıcak süt eklenir. Diğer sütlü kahvelerden farklıdır.

Eski Arap kültüründe boşanmak kahveye bağlıymış.Eski Arap kültürüne göre erkekler eve yeterli kahve getiremiyorsa, kadın kocasından yasal olarak boşanabiliyormuş.

Japonya’da kahveli spa yapabileceğiniz yerler de mevcut. Bunun Yanında çay veya şarap seçenekleri de var.

Kahvenin letal dozu 100 bardak olarak belirlenmiş.Fransız yazar Honore de Balzac yazarken, ilham almak için günde 50 bardak kahve tüketiyormuş.

türk kahvesi hakkında bilgi
türk kahvesi hakkında ilginç bilgiler
türk kahvesi hakkında bilinmeyenler
türk kahvesi faydaları
türk kahvesi zararları
türk kahvesi yararları
türk kahvesi nasıl yapılır
türk kahvesi falı nasıl bakılır
türk kahvesi hakkında ilginç gerçekler
kahveyi kim buldu
kahveyi bulan adam
kahveyi bulan kim
kahvenin tarihi
kahvenin tarihçesi

Amazing Grace 2011 Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn