piluretim2

sıvı pil, sıvı pilin bulunuşu, sıvı pilin icadı, sıvı pili kim buldu, sıvı pil ne zaman bulundu

Sıvı Pili Kim Buldu?
Bilim adamları güneş ve rüzgardan faydalanmak için sıvıdan pil geliştirdi. Güneş ve rüzgar enerjisini depolayacak, gökyüzünde güneş olmadığı anda rüzgar esmediğinde ise daha önce depolanan enerji verimli hale gelerek enerji transferi sağlanacak.

Daha ucuz ve daha verimli enerji depolama istasyonlarıda kurulma ihtimali olacak, sadece güneşli ve rüzgarlı havalarda değil, enerji ihtiyacı olduğunda takviye güç sağlanabilecek. Bu sayede fazla enerji depolanarak daha ucuza elektirik elde edilecek.

Günümüz de ev tipi güneş enerjisi panelleri için katı piller satılsada, büyük güneş tarlalalrı için daha pahalı ve verimsiz katı piller kullanmak gerekiyor. Lakin Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tüm sıvı pilin yanmış ve erimiş metallerle üretilebileceğini söylemekte ayrıca daha büyük sıvı pilleri üretmek hem daha ucuza geliyor hemde bu piller daha uzun ömürlü oluyor.

Ayrıca sıvı pilli çok sıcak havalarda bile çalışmakta mağnezyum ve antimon elementleri doldurulmuş tümüyle sıvı  pillin prototipi ürettiler. Sıvı pill 1800 saatlik  şarj ve deşarj testinde bile  bu verilerden yola çıkarak pilin 10 yıllda  yüzde 15 verim kaybına uğrayabileceği tahmin ediliyor. Sıvı pilleri pek yakın gelecekte arabalarda, cep telefonlarında, bilgisayarlarda ve tüm elektronik sistemlerde kullanıma sunulacak.
YouTube Preview Image