ARKADAŞLAR HASTAYIM SESİM BERBAT KUSURA BAKMAYIN ARTIK :-D

Palm Yağı Hakkında İlginç Bilgiler
Son zamanlarda adını çok duyduğumuz ve çok severek yediğimiz birçok şeyin içerisinde olan ve hakkında pek çok efsane dolaşan ünlü yağ.Palm yağı hakkında ilginç bilgiler

Palm yağına, ne kadar lezzetli bisküvi, gofret ve çikolata gibi şey varsa onun içinde bir şekilde rastlanmaktadır.Fakat, lezzet ve sağladığı fayda tam olarak ters orantılıdır haliyle…

Palm yağı, palmiyenin bir türünden elde edilen sıvı yağdır.Palm yağı, bitkisel kökenli olmasına rağmen yüksek miktarda doymuş yağ asidi içerdiğinden sağlığımızı ciddi anlamda tehdit eder.

Palm yağındaki doymuş yağ asiti oranı %44,3 iken, ayçiçeği yağındaki oran sadece %7 ‘dir. Yağdaki doymuş asit oranının yüksekliği ise kalp ve damar hastalıklarına yol açar.

İçerdiği yüksek yağ oranından dolayı direkt olarak vücudun bağışıklık sistemini hedef alır ve yavaş yavaş çökertmeye başlar.

Palm yağı, oda sıcaklığında katı haldedir.Sıvı yağlara göre ısıya daha fazla dayanıklı olduğundan fast food restoranlarında patates kızartmalarında kullanılır.

Restoranlarda yediğimiz patates kızartmasının lezzetinin sebebi de palm yağıdır.Ama sonuçta katı yağ olduğu için sıvı yağlara göre sağlığa daha zararlıdır.

Buraya kadar anlatılanlar palm yağının insan sağlığına olan zararları ile alakalı.Bu işin bir de ekolojik tarafı var maalesef.

Palm yağı plantasyonu, yağmur ormanlarına ve yağmur ormanlarındaki vahşi yaşama zarar vermekte, üretildiği yerlerde yaşayan hayvanların yok olmasına neden olmaktadır.

Palmiye ağaçları bulundukları bölgelerde karbon emisyonuna büyük katkı sağlıyor, fakat kesimler nedeniyle istenilen düzeylere ulaşmıyor bu emisyon değerleri.

Dünyada kalan son 3 büyük tropik yağmur ormanından birisi olan Güneydoğu Asya yağmur ormanları, dünyanın en ucuz bitkisel yağı olan palm yağı çiftlikleri kurmak için kasten çıkarılan yangınlarla katlediliyor.

2015 yılında Endonezya ’da orman yangını olduğunda, günde salınan karbon miktarı, bütün Amerikan ekonomisinin saldığından daha fazla oluyordu.

Palm yağı ile alakalı tartışmalar sürer gider.Bazı insanlar bu endüstrinin ekolojik hayata ve insan yaşamına çok zararlı olduğunu, bazıları da hiçbir zararı olmadığını ve olmadık spekülasyonlarla bu sektöre zarar verilmeye çalışıldığını düşünüyor.

ekolojik sistem
doğa
yaşam
orman yangınları
canan karatay
ümit aktaş
yavuz dizdar
onkoloji
palm oil nutella
palm oil orangutans
palm oil fruit
palm oil tree
palm oil bottle
palm oil plantation
palm oil products
palm oil deforestation

“Oppressive Gloom” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

KAYNAK:https://onedio.com/haber/severek-yedigimiz-bircok-seyin-icinde-bulunan-palm-yagi-ile-alakali-ilginc-bilgiler-751044

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn