KANALIMIZA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://www.youtube.com/channel/UCtqIm7Hg2sdw3r2VOOf0uBA

► Facebook İnstagram ve Twitter hesaplarımızı takip ederek, bizimle doğrudan iletişime geçebilir ve sohbetlerimize katılabilirsiniz:

► https://www.facebook.com/MERAKLIKANAL

► https://twitter.com/muratbasran

► https://www.instagram.com/murattbasaran/

►Benzer videolarımızı izleyin https://www.youtube.com/watch?v=7y_-SNHCgdU&list=PLASZ0cYjDtwkssHKXHTgDUIEQXrmDiyA-

Merak edenler, sorgulayanlar ve öğrenmek isteyenler için; günümüzde ve geçmişte gizemi açıklanamamış olaylardan, bilimdeki son gelişmelere, akıllara durgunluk veren hayvanlar aleminden, uzay ve dünya dışı varlıklara kadar pek çok konuda merakınızı doyuran videolar hazırlıyoruz.

Amacımız bilinmeyenler hakkında size bilgi sunmak, bunu yaparken de sorgulamak. Bize destek olmak için kanalımıza abone olabilirsiniz.Keyifli seyirler…

Facebook Bilim ve Uzay gurubuna katılın ve sohbetlerimize eşlik edin, birçok konu tartışalım.

► https://www.facebook.com/groups/1170697572956177/1326280817397851/

Metin

Ölüm hakkında duyduğunuz zaman size ilginç gelebilecek bilgileri derledik. Keyifli seyirler diliyoruz. (Kanalımıza ABONE olmayı ve yorum yapmayı unutmayınız)

video metni :

Her insanın sonunun ölüm olduğunu biliyoruz. Peki ölüm hakkında bilmediklerinizi öğrenmek ister misiniz?

İnsan beyni, öldükten sonra 20 saniye kadar daha bilincini yitirmiyor. Bir hamam böceği ise başı olmadan tam 9 gün boyunca yaşayabiliyor.

İntihar oranlarının tatil dönemlerinde daha yüksek olduğuyla ilgili bilgi yanlış. Aslında tam tersine tatil dönemi dışında daha çok intihar vakası gerçekleşiyor.

Ölülerin defnedilmeden önce yakılması (Cremations) sanılanın aksine çevre için faydalı değil. İnsan bedeni yakıldığında çevreye en zararlı gazları meydana getiriyor ve gökyüzüne salıyor. Ölülerin yakılma işlemin yaygınlaşması durumunda çevresel sonuçlarının kötü olacağı söyleniyor.

Spor yapan 200 bin öğrenciden bir tanesi her yıl aniden hayatını kaybediyor. Çoğu futbol ve basketbol oynarken gerçekleşiyor. Kız öğrencilerde bu oran beş misli daha az.

İngilizcede ölümle ilgili 200’den fazla deyim bulunuyor. Ölüm yerine kullanılan Nalları dikmek, hesabı kapatmak gibi sözler oldukça yaygın…

Çinli bir ailenin cenazesine ne kadar çok insan gelirse aile o kadar şanslı sayılıyor. Cenazeye gelen sayısını artırmak için, törene dansçı çağıranlar bile oluyor…

İnsanoğlunu yemekleri sindirmek için kullandığı enzimler, öldükten sonra insan bedenini sindirmek üzere kullanılıyor. Enzimler bu işleme öldükten üç gün sonra başlıyor…

Ölümden sonra üç gün içinde akşam yemeğinizi öğütmenize yardımcı olan enzimler sizi yok etmeye başlar. Bozulmuş hücreler bakteriler için besin kaynağı olacak ve vücudunuz kısa bir süre içinde çürüyecek.

Ölüyü gömme geleneği 350 bin yıl öncesine dayanıyor. İlk olarak İspanya’nın Atapuerca bölgesinde ortaya çıktığı düşünülüyor.
İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren ortalama 100 milyar insanın öldüğü tahmin ediliyor.

1951 yılından beri neredeyse hiçbir ABD’li aşırı yaşlılıktan dolayı ölmedi…
Canlının ölmesi ne şekilde olursa olsun, her koşulda oksijen yetersizliğinden dolayı gerçekleşiyor. Hangi nedenden dolayı ölürseniz ölün, oksijen solunumu kesilince hayat sona eriyor…

Sadece ABD’de toprağa gömülen ölü vücutlardan 827,060 galon akıcı sıvı toprağa salınıyor. Bu da havaya hidroklorik asit, sülfür ve karbondioksit karışması anlamına gelir.

Hindistan’daki zerdüştler ölülerini akbabaların yemesi için açıkta bırakıyor.

Madagaskar yerlileri ölülerin kemiklerini toprağın altından çıkarıp, kasabanın etrafında bir tur gezdirdikten sonra tekrar gömüyorlar. Bu törene ‘famadihana’ adı veriliyor.

yüzyılda Mısır’da demiryolu şirketleri toprak altından çok sayıda mumya çıkarıp lokomotifler için yakıt yaptılar.

ABD’de insanların yüzde 80’i hastanede ölüyor.

Hiçbir kültür ‘Ölmek’ kelimesini direk kullanmayı tercih etmez. Her kültürün bu kelimeyi karşılayan birtakım deyimleri vardır. Mesela ‘vefat etti’ veya ‘göç etti’ gibi…

Kaynaklar;
http://www.incisozluk.com.tr/w/%C3%B6l%C3%BCm-hakk%C4%B1nda-bilmedikleriniz/

Music,

Kevin Macleod’un Deep Haze adlı eseri Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/…) altında lisanslıdır.
Eser Sahibi,http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100886
Kaynak,http://incompetech.com/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn