(Türkçe açıklamayı aşağıda okuyabilirsiniz)
Balıklıgölde Yaşayan Tek SARI BALIĞIN Sırrı – İlginç Bilgiler – Şanlıurfa/Balıklıgöl – JACOB FİRARDA

Balıklıgöl hikayesi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Nerede diye soracak olursanız Şanlıurfa ilimizde bulunan balıklıgöl hakkında birçok haber yapılmış. Bunlardan bazıları balıkgölün tarihi bazıları da balıkları hakkındadır. Urfa’da bulunan balıklıgöl hakkında kimileri tarafından birer efsane kimileri tarafından da halk arasında bilinen rivayet olan balıklıgölde yaşayan tek sarı balığın hikayesidir.

Balıklıgöl, 150 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindedir. Derinliği 3-5 metre civarındadır. İçinde efsanelere konu olan sazan türü balıklar bulunmaktadır. Bu balıklara halk tarafından saygı gösterilir ve yenilmez. Rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra, bir mucize gerçekleşir ve etraf güllük gülistanlık olur. Bu mucizenin gerçekleştiği mekânın Balıklıgöl ve çevresi olduğuna inanılır. Dini bayramlar da ile Mevlit ve Kandil gecelerinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşır.

Balıklıgöl Platosunda Hz. İbrahim’in doğduğu mağarada bulunmaktadır. Üç semavi dinin atası olarak kabul edilen Hz.İbrahim’in doğduğu mağaranın ziyaretçisi hiç eksik olmaz. Her dinden her ülkeden ve her şehirden ziyaretçinin yılın her mevsiminde bu mağarayı ziyaret eder. Hz.İbrahim’in doğduğu mağaranın hemen yanında yaşadığı dönemin din âlimi olan Beddiüzaman Said Nursi’nin vefat ettikten sonra ilk defnedildiği mezarı da bulunmaktadır.

Balıklıgöl Şanlıurfa turizmin çekim alanıdır. Halil-ür Rahman Gölü’nün hemen güneyinde, Urfa Kalesinin önünde yer almakta olup, 150 m2 alanı bulunan bir göldür. Rivayetlere göre, Hz İbrahim ateşe atıldıktan sonra, Nemrut’un kızı Zeliha da Hz. İbrahim’i çok sevdiğinden ve ona inandığından ateşe atılmasına dayanamaz, o da kendisini ateşe atar. Zeliha’nın düştüğü yer de bir göle dönüşür.

Gözlemlediğim kadarıyla sarı balığı görenlerin çoğu hemen dilek tutmaya başlıyor ve dileklerinin kabul olacağına inanıyorlar. Biraz araştırdığımda bu durum hakkında herhangi bir ilmi araştırmaya ulaşamadım. Bu durumu sadece halk arasında bilinen nedenleriyle açıklayalım. Kimilerine göre sarı balık kimilerine göre de beyaz balık denilen bu balık hakkında rivayete göre, Şanlıurfa Balıklıgöl’de bulunan Hz. İbrahim (S.A) ’yi çok seven Aynzeliha ’dır. Hz. İbrahim (S.A) ateşe atılırken, o da arkasından kendini ateşe atar. Hz. İbrahim (S.A) yanmazken ve ateş su, odunlar ise balık olurken o da sarı balık olmuş ve bu balık herkese değil sadece kalbi temiz olan insanlara görünürmüş. Bu balığı görenlerin dileklerinin de kabul olduğuna inanılırmış. Bu olay hakkında ilmi kaynak olmadığından halk arasında rivayet edilen halini sizlerle paylaşmak istedim. Urfa’da gezilecek yerler listesine ekleyip mutlaka buralara gezi ve seyahat düzenleyin.. Balıklıgöl haricinde halfeti’de tekne turu, urfa kalesi, harran kalesi vs gezilebilecek diğer yerler..

Bu kanalda tıpkı bir gezgin gibi gezi ve seyahat videoları, aktivite, macera, eğlence, komedi, karşılaştığım komik ve garip videolar, şakalar, hayvanlar alemi vs bulabilirsiniz. Bu kanalda gezdiğim yerlerle ilgili her tarzdan video yüklemeye çalışacağım. Vlogger gibi bazen vlog tarzı bazen de belgesel tarzı videolar yüklenecektir. Beni instagramdan da takip etmeyi unutmayın. İnstagram hesabım : https://www.instagram.com/arpyakup/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn