Abone olun! ► https://goo.gl/NjGR6n
Diğer videolarımızı izlemek ister misiniz? ► https://goo.gl/pKbabP

TURETENER GENEL KÜLTÜR PROJESİ 9. BÖLÜM…ŞEŞİCAR VE PENCÜSE, SEVERİM GÜZELİ GENCÜSE, MARSİLYA YOLCULARI İÇİN SON ÇAĞRI , HOOOP OKULLAR TATİİİL… EVET TAVLADAN BAHSEDİYORUZ. PEKİİİİ TAVLA NASIL DOĞDU VE İÇİNDEKİ GİZLİ MESAJLAR NELER DİYE HİÇ MERAK ETTİNİZ Mİ?
YAKLAŞIK 1400 YIL ÖNCE İRAN ŞAHI NEVŞİYAN ’IN VEZİRİ BÜZUR MEHİR TARAFINDAN İCAT EDİLMİŞTİR. YAPILIŞINDA TEPEDEN TIRNAĞA ZAMAN KAVRAMI DÜŞÜNÜLEREK YARATILMIŞ BİR OYUNDUR.
.TAVLA KENDİ BAŞINA 1 SENEYİ
. DÖRT KÖŞESİ, DÖRT MEVSİMİ
. KARŞILIKLI ALTIŞAR HANE 12 AYI
. TOPLAMDA 30 PUL, BİR AYI
. 15 SİYAH VE 15 BEYAZ PUL GECE VE GÜNDÜZÜ
. KARŞILIKLI 12 ŞER HANE DE GÜNÜN 24 SAATİNİ TEMSİL EDER…
AYRICA ZARDA BULUNAN SAYILARIN İKİ KARŞI YÜZÜNDEKİ SAYILARIN TOPLAMI HER ZAMAN 7 ’YE, YANİ BİR HAFTAYA EŞİTTİR. ÖRNEK OLARAK 6 GELEN BİR ZARIN TAM KARŞISINDA 1 BULUNUR. 5 E DENK GELEN YÜZÜN KARŞISINDA 2, 3 E DENK GELENİN İSE KARŞISINDA 4 BULUNUR. HEPSİNİN TOPLAMINDA 7 SAYISI ORTAYA ÇIKAR.
SATRANÇA KARŞILIK OLARAK İCAT EDİLEN TAVLA, O GÜNLERDEN BU GÜNE KADAR GELİR VE HEMEN HEMEN HER EVDE ÇAYDANLIK VE SÜPÜRGE KADAR DEĞERLİ BİR ÖNEME SAHİPTİR. BU YÜZDEN BİZLER TAVLAYI KÜÇÜK YAŞLARDA ÖĞRENİR VE ZAR KOMBİNASYONLARINI FARSÇA BİLE BİLİRİZ. BİLMEYENLER İÇİN HATIRLATALIM:

1 YEK
2 DÜ
3 SE
4 CEHAR (CAR)
5 PENC
6 ŞEŞ
1-1: HEP YEK
2-2: DUBARA
3-3: DÜ SE
4-4: DÖRT CİHAR (“DÖRT CAAR”)
5-5: DÜ BEŞ
6-6: DÜ ŞEŞ

EEEE BU KADAR BİLGİDEN SONRA BİR TAVLA ATMAK ŞART! HAAYYDİ ŞEYTANINIZ BOL OLSUN:) TURETENER EKİBİ İYİ SEYİRLER DİLER…

Seslendirme: Başak Üretener – Taner Üretener

TURETENER EKİBİ TARAFINDAN HAZIRLANAN ‘ ’GENEL KÜLTÜR PROJESİ ’ ’ EĞİTİCİ VE BİLGİLENDİRİCİ VIDEOLARDAN OLUŞMAKTADIR. AMACIMIZ BİLGİLENİRKEN BİLGİLENDİRMEK, ANLADIĞIMIZI EN BASİT ŞEKİLDE SİZLERE ANLATMAKTIR. HAYATINIZ BOYUNCA SİZE LAZIM OLACAK BİLGİLERLE DONATILMAK VE BU EĞLENCELİ ANLARDA BİZE ORTAK OLMAK İÇİN VIDEOLARIMIZI TAKİP EDİN…
www.turetener.com

Music: youtubeaudiolibrary

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn