Bu videoda insanlık tarihinin akışını değiştiren 10 önemli icadı öğreneceğiz. Bize bu icatları kazandıran mucitleri bu vesileyle saygı ile anıyoruz.

Listemizin onuncu sırasında, tekerlek var. Milattan önce 3500 yılında icat edilen tekerlek sayesinde insanlar hem hızlı yol almaya başladı, hem de daha fazla yük taşır oldu. Bu da öncelikle tarımın ve elbette ticaretin gelişmesine imkan sağladı. Artık tekerliksiz bir dünyayı hayal etmek mümkün değil.

Dokuzuncu sıradaki icada şaşırabilirsiniz: Çivi. 2000 yıl önce eski Roma döneminde icat edildi. Bu sayede insanoğlu çok daha sağlam yapılar inşa etmeye başladı. Çivinin geliştirilmişi olan vidanın mucidi ise, “evreka evreka” lafıyla tanıdığımız Arşimet. Çivi ile vida arasında yaklaşık 1000 yıl var.

Sekizinci sıradaki icat da aklınıza gelmemiş olabilir: Pusula. Ondan önce denizciler yollarını yıldızlara bakarak buluyordu. Çinliler ’in pusulayı icat ettiği kesin ama tam tarihi bilinmediği için dokuz veya onuncu yüzyıl olarak kabul ediliyor. Pusula sayesinde keşifler çağı başladı ve uzak ülkelere yelken açılabilir oldu.

Listemizin yedinci sırasındaki icat, matbaa. Alman Gutenberg tarafından 1440 yılında icat edildi. Böylece el yazımı kitap devri kapandı ve kitaplar kolay bir şekilde binlerce kopya basılabilir hale geldi. Bu da elbette hem bilginin kalıcı hale gelmesini, hem de pratik bir şekilde yayılmasını mümkün kıldı.

Dünyayı değiştiren altıncı icadımız, içten yanmalı motor. Yakıtın içten yanması sonucunda ortaya çıkan gazla pistonlar çalıştırıldı. Bu icadın daha da geliştirilmesiyle ondokuzuncu yüzyılda endüstri devrimi başladı. Bu sayede modern makinalar, gelişmiş arabalar ve uçaklar yapılabildi.

Listemizin beşinci sırasındaki icat, şu an hayatımızın baş köşesinde: Telefon. Aslında sesin teller aracılığıyla iletilmesini sağlayan başka icatçılar vardı ama patentini almayı başaran Alexander Graham Bell oldu. Yıl: 1876. Tabii telefon sayesinde iletişim alanında büyük bir çığır açıldı.

Dördüncü sıradaki icat da hayatımızın olmazsa olmazlarından biri: Ampul. Bu icat sayesinde insanoğlu geceden daha fazla faydalanmaya başladı. Tarihçilere göre 1800 ’lü yıllarda ampul üzerine çalışan on civarında mucit vardı ama ipi Thomas Edison göğüsledi. Elektriğin evlerde kullanılmasına imkan veren ampulün en büyük etkilerinden biri de insanların uyku saatlerini değiştirmesi oldu.

Listemizin üçüncü sırasında sağlık alanından bir icat var: Penisilin. Bu sayede insanlar bakterilerin yol açtığı enfeksiyonların üstesinden gelmeyi başardı. 1928 yılında İskoçyalı bilim insanı Alexander Fleming ’in tesadüfen bulduğu penisilin ancak 20 yıl sonra yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geldi. Bu çok önemli icattan sonra ölümler azaldı ve insanların yaşam süreleri büyük ölçüde uzadı.

Dünyayı değiştiren ikinci icada şaşırabilirsiniz: Doğum kontrolü. Bu sayede insanlar istedikleri zaman ve daha da önemlisi, istedikleri sayıda çocuk sahibi olmaya başladılar. Ailelerin bakabilecekleri kadar çocuk yapması ekonomik olarak iyileşmelerine neden oldu. Eskiden kadınlar hayatlarının büyük bölümünü hamile olarak geçiriyordu. Doğum kontrol araçları sayesinde çalışma hayatına aktif bir şekilde katılma imkanı buldular.

İşte geldik dünyayı değiştiren icatlar listesinin birinci sırasına. İnsanların hayatına yakın zamanda giren bir icat bu: İnternet. Matbaa ve telefonun bir üst aşaması olarak düşünmek mümkün. Hem bilginin olağanüstü kolay ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmasına, hem de insanlar arasındaki iletişimin inanılmaz bir şekilde kolaylaşmasına neden oldu. Altmışlı yılarda Amerika ’da tohumları atıldı, doksanlı yıllarda geliştirildi ve ikinbinli yıllardan kelimenin tam anlamıyla hayatımızı ele geçirdi.

Kaynakça:

http://www.livescience.com/33749-top-10-inventions-changed-world.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Compass
http://www.healio.com/endocrinology/news/print/endocrine-today/%7B15afd2a1-2084-4ca6-a4e6-7185f5c4cfb0%7D/penicillin-an-accidental-discovery-changed-the-course-of-medicine
http://en.wikipedia.org/wiki/Wheel

OHA diyorum kanalında ilginç, komik, faydalı, eğlenceli videolar yayınlıyoruz. İlginç bilgiler veriyoruz, deneyler yapıyoruz, komik fotoğrafları derliyoruz, enteresan sorulara cevap veriyoruz, göz yanılmaları ile şaşırtıyoruz. Videolarımızı çekerken önce biz eğleniyoruz, ardından elbette sizi eğlendirmeyi amaçlıyoruz.

Faydalı ipuçları ve hayatınızı kolaylaştıran pratik bilgiler için diğer kanalımız YAPYAP’ı ziyaret edin:
http://www.youtube.com/yapyap

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn