Belki de en çok para kazandıran icatlar, en basit olanlarıdır. Bazen o kadar saçma bir buluş gelir ki insanın aklına o icattan para kazanılacağı asla gelmez ama aklımıza. Bazı insanlar da vardır ki, bu basit buluşların peşinden koşup zengin olurlar. İşte bu videomda saçma derecede basit icatların mucitlerini ve nasıl zengin olduklarını anlatıyorum.

Abone Olmayı Unutmayın: https://goo.gl/h32dnz
Instagram: https://instagram.com/taliogur

►İletişim: alioguriletisim@gmail.com

1 – Kulak pamuğu
Farkında olmasak da hayatımıza nüfuz eden birçok küçük icat var etrafımızda. Bu görünmez icatlardan biri de kulak pamuklarıdır. Leo Gerstenzang, karısının yeni doğan bebeklerinin kulaklarını temizlemek için, ucuna pamuk takılmış kürdan kullandığını görür.
Pek işlevsel olmayan bu yöntem yüzünden bir gün bebeklerinin kulağının kanaması üzerine, karısının pratik fikrini daha işlevsel hale getirerek bu günkü kulak pamuğunu geliştirir. Buldukları bu yeni icada da q-tips yani kaliteli uçlar ismini verir. Bugün bile en çok satan hijyen ürünlerinden biri olan bu buluş, sahibine büyük bir servet bırakır.
2 – Velcro – Cırt Cırt
İsviçreli bir tarım mühendisi olan George de Mestral, Alplerde köpeğiyle beraber gezdikten sonra eve gelince, kıyafetine bir sürü dulavrat otunun yapıştığını fark eder. Bitkinin neden kıyafetlerine yapıştığını merak eder ve avrat otunu mikroskop altında inceleyince, bitki üzerinde bir sürü minik kanca olduğunu fark eder. Bu minik kancalar tüylü şeylere kolayca yapışacak şekilde evrilmiştir.
Bu durumdan etkilenen Mestral, bu minik kancaları yapay bir şekilde yapmanın yolunu bulur ve 15 yıllık bir çalışmadan sonra bizim cırt cırt olarak bildiğimiz Velcro ’nun patentini alır. Ürünü ilk başta hiç rağbet görmez fakat daha sonra, ürün, başta uzay sanayisi olmak üzere, spor ve çocuk giyim alanında çok büyük ilgi görür ve Mestral ’i milyoner yapar.
3 – Slinky Yay
1945 yılında Amerikan donanması Richard James isimli mühendisi, gemileri hareket halindeyken dengede tutabilecek bir cihaz geliştirmesi için işe alır. Richard da pek çok prototip üzerinde çalıştıktan sonra yayların bu iş için uygun olduğuna karar verir ve yaylara yoğunlaşır; fakat tüm çalışmalara rağmen Richard donanmanın istediği mekanizmayı geliştiremez.
Bir gün umutsuz bir şekilde yaylarla uğraşırken, bir tanesine eli çarpar ve bulunduğu raftan aniden yere düşmesi gereken yay, adeta süzülerek yere iner. Daha sonra yayı merdivenden aşağı bıraktığı zaman da yayın, merdivenlerden adım atar gibi indiğini görür ve bu manzara çok hoşuna gider. Daha sonra keşfini karısıyla paylaşır ve karısı bunun bir donanmadan ziyade çocuklar için daha uygun olduğunu söyler ve icatlarına Slinky ismini vererek oyuncak olarak piyasaya sürerler. Bu keyifli buluşları onlara milyonlarca dolarlık bir servet kazandırır.
4 – The Million Dolar Home Page
2005 yılında İngiltere ’de bir lise öğrencisi olan Alex ’in aklına, üniversite eğitimi için gereken parayı toplamak için çok ilginç bir fikir gelir. Alex, içinde 1000 x 1000 pikeselden oluşan bir alan bulunan bir web sitesi tasarlar. Bu alan içerisindeki her 10×10 piksellik bloğu reklam amaçlı satar. Alex ’in tasarladığı site içerisindeki tüm bloklar reklam verenler tarafından satın alındığı takdirde ona tam 1 milyon dolar gelir getirecektir.

► Önerdiklerim:

Tüm videolar: https://goo.gl/AW4tUj

Bilgi videoları: https://goo.gl/iYdE7I

Eğlenceli videolar: https://goo.gl/sHx2GM

Korku videoları: https://goo.gl/wdVGd9

Sanat ve tasarım videolar: https://goo.gl/65M09Y

Seriler: https://goo.gl/8tR7E7

►Sosyal Medya Hesaplarım:

https://www.facebook.com/siradan1adam

https://instagram.com/taliogur

https://younow.com/taliogur

►Kaynaklar / Sources:

Polonyalılar tarafından yapılmış, hayatımızı değiştiren 8 icad!!


https://en.wikipedia.org/wiki/Leo_Gerstenzang
http://turkiye.culture.pl/tr/article/polonyalilarin-hayatimizi-degistiren-8-icadi

Velcro-Cırt Cırt İcadı : Cırt Cırt Nedir ? Ne Zaman ve Kim Tarafından Bulunmuştur ?


http://oyuncaklar.tv/oyuncaklarin-inanilmaz-hikayeleri-slinky/
https://tr.wikipedia.org/wiki/The_Million_Dollar_Homepage
https://tr.wikipedia.org/wiki/Hulahup

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn