Sitemiz Bulus.Org 12 Mart 2011 Tarihinde Çalışmalarına Başlamıştır.

Buluş (İcat) Ne Demektir?

Buluş diğer adıyla icat doğada var olan ama insanoğlunun farkında olmadığı bir araç veya nesnenin tesadüf eseri veya bireysel becerilerle ortaya çıkarılması demektir. Örneğin Newton ağaç altında yatarken tesadüfen kafasına düşen elma sayesinde yerçekimi kuvvetini bularak tarihe ismini altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. Tüm mucitler Newton kadar şanslı olmamıştır aniden ortaya çıkan buluşların sayısı yok denecek kadar azdır, buluşlar genellikle var olan teknolojiler üstünde yapılan değişiklikler ve büyük çalışmalar sonucu geliştirilir. Buluşlar için yaratıcı fikirlere sahip olmak gerekir. Şu anda hayatımızda büyük önem taşıyan birçok buluş uzun süre düşünülerek ve analizleri yapılarak son hallerine getirilmiştir.

Sizde Bir Mucit olabilirsiniz!

Buluşlar genellikle var olan bir gereksinimi ve ihtiyacı karşılamak üzere geliştirilirler. Buluşlar hayat daha yaşanılır bir hale getirmeyi amaçlar. İnsanlar bulunan buluşlardan ihtiyaçları kadar bazen de ihtiyaçlarından fazla yararlanırlar. Örneğin televizyonun bulunuşu ile birlikte birçok şey takip edilebiliyor, dünyanın herhangi bir bölgesinde var olan bir gelişmeden veya olaydan anında haberdar olabiliyoruz.

Fayda sağlamak amacıyla insanlardan gizli tutulan buluşların sayısı da oldukça fazladır. Örneğin Ayna Venedikliler tarafından bulunmuştur ve uzun seneler boyunca Venedikliler tarafından ticari çıkar sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Uzun süre sırrı açıklanmamıştır, aynanın sırrının çözülmemesi için çeşitli entrikalar ve sayısız cinayet işlendiğini biliyor muydunuz?

Dünyada birden çok buluş bulan insan sayısı da oldukça fazladır. Örneğin Ünlü Bilim Adamı Thomas Alva Edison’un tam olarak 1368 patentli buluşu bulunmaktaydı. Edison öldüğünde 84 yaşındaydı ve kendini insanlığa hizmet etmeye adamıştı.

Geçmişten günümüze yapılan buluşların büyük bir kısmı üzerinde düşünülerek gerçekleştirilmiştir. Her buluş önce düşünmekle başlar. Herkesin iyi ya da kötü belli düşünceleri ve fikirleri vardır, bunun anlamı sizin de bir mucit olabileceğinizdir. Yeni bir buluş yapabilmek için düşünceye ve bilgi birikimine ihtiyacımız vardır. Ama gelişi güzel düşünmek olmaz tabii, düşünce için belli bir yöntem ve yol izlemek gerekir, düşünceden sonra ikinci adım ise problem çözüm yolları ve seçenekleri aramaktır, bir problem veya sorun düşünün! Bu problemin çözümü hayatımızı daha da kolaylaştıracak ve bu sizin buluşunuz olacak. Problemi bulmak için çok uzaklara gitmenize gerek yok, çevrenize bakın, duyun, görün, dinleyin, hissedin ve beyin fırtınası yapın.

Bulus.org olarak bol buluşlu yaratıcı günler dileriz.

BULUS.ORG BULUŞLARIN BULUŞTUĞU SİTE